Bez garści chilli ani rusz, czyli robak po tajsku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 12:24
Niewiele jest krajów w Azji, które mają lepszą kuchnię niż Tajlandia. Natomiast przy pierwszym z nią zderzeniu wielu Europejczyków przeżywa szok, że jest aż tak pikantna.
Audio
  • Bez garści chilli ani rusz, czyli robak po Tajsku (Reszta świata/Jedynka)
Zjedzenie pieczonego konika polnego stanowi dla Europejczyków nie lada wyzwanie
Zjedzenie pieczonego konika polnego stanowi dla Europejczyków nie lada wyzwanieFoto: PAP/EPA/UDO WEITZ

Maciej Klimowicz mieszka w Tajlandii od kilku lat i - jak twierdzi - zdążył się do tych smaków przyzwyczaić. - Właśnie zjadłem kotleta schabowego z chilli. Niewiele potraw mogę przełknąć bez garści tej przyprawy - powiedział.  Jak tłumaczył, tradycyjne polskie dania stały się dla niego mdłe. - Ostatnio jedliśmy pierogi ruskie z chilli. Wszystko nabiera rumieńców, gdy doda się trochę tego sosu - dodał rozmówca Tomasza Michniewicza.

W Tajlandii spożywa się też dużo inspektów i ich larw. Nie cała jednak Tajlandia zajada się owadami. Są przysmakiem na północnym-wschodzie, w najbiedniejszej części kraju. Jednak w związku z modą na regionalne produkty, robaki można dostać na talerzu w całym kraju. Klimowicz traktuje je jako ciekawostkę. - Z odpowiednią dawką chilli są do przełknięcia, ale raczej po trzech piwach - powiedział gość audycji "Reszta świata". Jednak sam Tomasz Michniewicz zapewnia, że bardzo smaczna jest prażona w chilli szarańcza. - Jest też bardzo odżywcza. Larwy mają nawet 80 proc. zawartości białka. Dużo więcej niż wołowina i wieprzowina - tłumaczył. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia poleca owady jako suplement diety.

Fragmenty książki Tomasza Michniewicza "Swoją drogą" w Jedynce >>>

Istnieją też dania, których Tajowie by nie przełknęli. Dla mieszkańców Bangkoku nie do zaakceptowania jest np. mięso psie, które spożywa się w innych częściach kraju. Wielu Tajów nie przepada też za serem. Po prostu im nie smakuje i według nich brzydko pachnie.

Jakie jedzenie dominuje w kuchni afrykańskiej. Które potrawy szczególnie cenią sobie Chińczycy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

tj/ag

Czytaj także

Podróże - odkrywanie świata czy dopasowywanie go do naszych wyobrażeń?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:55
- Przez całe życie, czy to ze szkoły, czy z książek albo z telewizji, kształtujemy nasze wyobrażenia o odległych od nas światach. Warto zdać sobie sprawę jak te wyobrażenia są kształtowane, kto je tworzy i w jakim celu? - mówiła w radiowej Jedynce Maria Złonkiewicz, współtwórczyni projektu Post-Turysta.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarny Mount Everest, czyli podróże z perspektywy talerza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
- Uważamy, że kulinaria, kuchnia, smaki są istotnym elementem miejsca, które odwiedzamy, dlatego też chcemy je poznawać. Pewne miejsca wspominamy przez to, co tam zjedliśmy - opowiadali w Jedynce podróżnicy i autorzy kulinarnego bloga Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W dżungli najbardziej niebezpieczny jest człowiek i jego nieuwaga"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 20:00
Tomasz Michniewicz potrafi o miejscach, w których był pisać tak obrazowo, że mamy wrażenie, że tam jesteśmy. - To bardzo trudne, bo np. w dżungli nic się nie dzieje i choć odbieramy to miejsce wszystkimi zmysłami, to nie ma o czym opowiadać - wyjaśnia autor książki "Swoją drogą", o której rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń