Podróżnik, który przełamuje w sobie słabości

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 14:05
- Jestem człowiekiem małych kroczków, które stopniowy przybliżają mnie do wyznaczonego na początku wielkiego celu - mówi Jakub Sarata, podróżnik i fotografik, autor bloga "Adventure: Globe".
Audio
Islandia, Wodospad Skogafoss
Islandia, Wodospad SkogafossFoto: Glow Images/East News

Jakub Sarata ma na swoim koncie m.in. samotny miesięczny trekking przez Islandię, podróże autostopem w Skandynawii i na Bałkanach. Biega maratony, również górskie. Na swojej stronie internetowej pisze: "Adventure: Globe jest po to żeby wyrwać mnie i was z życiowej rutyny. Żeby przypomnieć, że gdy wyznaczamy sobie w życiu ambitne cele, wszystko w końcu zaczyna nabierać prawdziwego sensu. Jeśli jest coś co Ci się nie podoba w Twoim życiu - zmień to i nie mów, że to nie takie proste!".

Jaka jest metoda, by nie zniechęcić się po drodze, szczególnie kiedy za oknem jest szaro-buro i pada? - Moim sposobem jest przekora - to najlepszy sposób na pokonanie takich dni. W Adventure: Globe rok 2014 to rok małych odwag - mówi i dodaj, że trzeba zwalczyć w sobie niechęć do niedobrej pogody, pójść na trening czy po bułki. - Później zawsze masz mega satysfakcję i jesteś zadowolony, że to zrobiłeś - dodaje rozmówca Tomka Michniewicza.

Jakub Sarata na ten rok zapowiada kolejną wyprawę. - Będzie nieco mniej ekstremalna niż wyprawa na Islandię, ale na pewno nie nudna. Jedziemy w trójkę do Szkocji. Największym wyzwaniem jest to, że zabieramy z sobą psa - mówi gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Na "Cztery Pory Roku" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00.
(mk/ag)

Czytaj także

Męska przygoda 40-latka: sportowe auto czy wyprawa do dżungli?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 14:54
Dominik Szmajda i jego kompani nie mieli wątpliwości, gdy wyruszali na spływ kajakowy do Kamerunu. - Najbardziej pociągało nas, że to jedno z ostatnich na świecie naprawdę dzikich miejsc - opowiadał o wyprawie w Jedynkowej audycji "Reszta świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt "12 mln kroków" - dowód na to, że po Europie też można podróżować

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 13:49
- Mam wrażenie, że dużo osób jedzie na tzw. krańce świata, a stosunkowo mało znamy swój własny kontynent. Zacząłem się nawet zastanawiać czy w ogóle można podróżować po Europie? Okazało się, że tak, ale pod warunkiem, że nie będzie to szlak wielkich miast i atrakcji turystycznych - mówił w Jedynce podróżnik Łukasz Supergan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarny Mount Everest, czyli podróże z perspektywy talerza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
- Uważamy, że kulinaria, kuchnia, smaki są istotnym elementem miejsca, które odwiedzamy, dlatego też chcemy je poznawać. Pewne miejsca wspominamy przez to, co tam zjedliśmy - opowiadali w Jedynce podróżnicy i autorzy kulinarnego bloga Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W dżungli najbardziej niebezpieczny jest człowiek i jego nieuwaga"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 20:00
Tomasz Michniewicz potrafi o miejscach, w których był pisać tak obrazowo, że mamy wrażenie, że tam jesteśmy. - To bardzo trudne, bo np. w dżungli nic się nie dzieje i choć odbieramy to miejsce wszystkimi zmysłami, to nie ma o czym opowiadać - wyjaśnia autor książki "Swoją drogą", o której rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez garści chilli ani rusz, czyli robak po tajsku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 12:24
Niewiele jest krajów w Azji, które mają lepszą kuchnię niż Tajlandia. Natomiast przy pierwszym z nią zderzeniu wielu Europejczyków przeżywa szok, że jest aż tak pikantna.
rozwiń zwiń