Samotna kobieta w podróży. Ryzyko czy wielka przygoda?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 12:56
Czy kobiety podróżują inaczej niż mężczyźni? Na to pytanie w audycji "Reszta świata" starali się odpowiedzieć Tomek Michniewicz i jego gość - Anita Demianowicz, organizatorka Trampek, czyli spotkań podróżujących kobiet.
Audio
  • Czy kobiety podróżują inaczej niż mężczyźni? (Reszta świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W sobotę 27 września w Warszawie znów spotkają się podróżniczki i kobiety, które chciałyby o zdobywaniu świata dowiedzieć się nieco więcej. Jak wyjaśniła Anita Demianowicz, w spotkaniach tych nie chodzi o to, by pokazywać różnice między kobietami i mężczyznami, ale by zachęcić płeć piękną do wyjazdów.

Jak dodała, podróże kobiet i mężczyzn różnią się od siebie jedynie w szczegółach. Prawdziwa różnica tkwi gdzie indziej. - Kobiety bardziej się boją, mają więcej wątpliwości przed wyjazdem, bo myślą, że jest to bardziej niebezpieczne - wyjaśniła Demianowicz.

Podróżniczka podkreśliła, że decydująca się na samotny wyjazd kobieta jest nieustannie straszona przez rodzinę i znajomych, zasypywana stereotypami i namawiana do zmiany planów. Tymczasem mężczyzna, który rusza na samotną wyprawę, to po prostu łowca przygód. - Społeczeństwo próbuje nas przekonać, że kobieta, która jedzie sama, nie wróci - uważa gość radiowej Jedynki.

Nie oznacza to oczywiście, że podczas takiego wyjazdu nie trzeba niczym się przejmować, i że na kobiety nie czyhają niebezpieczeństwa. Zdaniem podróżniczki, głównym problemem w wyjazdach kobiet do krajów z innych kręgów kulturowych są stosunki damsko-męskie. Nie można też jechać do obcego kraju bez żadnego przygotowania. - Wiele osób nie ma pojęcia, gdzie jedzie, jaka jest kultura i zakłada, że jest tak jak u nas. Pcha się w miejsca, które należy omijać - wyjaśniła Demianowicz.

Na co warto uważać podczas samotnych podróży po świecie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Tomasz Michniewicz!

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek od godz. 9.10.

bk/ag

Czytaj także

Bear Girl w pogoni za niedźwiedziami

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 23:13
Kamila Kielar, nazywana niedźwiedziową dziewczyną, podróżuje po świecie i podgląda te zwierzęta. Młoda blond-kobieta, zupełnie niepozornej postury biega po tundrze, Alasce, Laponii, Kamczatce i przygląda się niedźwiedziom w ich naturalnym środowisku. O strachu, możliwościach, survivalu i męskim szowinizmie opowiada w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Supergan przemierzy Góry Zagros. "Chcę odczarować Iran w oczach Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:02
- Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo się to uda. Chciałbym przywieźć ze sobą opowieść o ludziach, którzy mieszkają w Górach Zagros - mówi Łukasz Supergan w radiowej Jedynce. Jego samotna wyprawa potrwa blisko trzy miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W egzotycznej podróży z maluchem. Czy można wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 01:42
Podróżowanie z dziećmi, szczególnie do krajów tropikalnych dawniej było nie do pomyślenia. Dziś, coraz więcej osób decyduje się na takie wyjazdy nawet z maluchami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie na Spitsbergenie. Od samotności do wielkiej miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 21:00
- Mieszkam w mieście, które jest stolicą Spitsbergenu i wygląda jak plansza do gry w Eurobiznes. Są kolorowe, drewniane domki ustawione wzdłuż i wszerz, i jest jedna główna ulica - opowiada Ilona Wiśniewska, autorka książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen", która od 2010 roku mieszka w Norwegii.
rozwiń zwiń