Wielki biznes w zderzeniu z przyrodą. Czy tylko Afryka ma problem?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 15:00
- Duże korporacje bezpardonowo wchodzą na teren tego pięknego kontynentu niszcząc przyrodę, kulturę i wszystko co stanie im na drodze - mówi Paweł Średziński z WWF Polska.
Audio
  • Wielki biznes w zderzeniu z przyrodą. Czy tylko Afryka ma problem? (Reszta Świata/Jedynka)
Wulkan Nyiragongo w parku narodowym we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga
Wulkan Nyiragongo w parku narodowym we wschodniej części Demokratycznej Republiki KongaFoto: Wikipedia Commons/CC/Maik Bunschkowski

Rzecznik WWF Polska podkreśla, że Afryka jest kontynentem atrakcyjnym z punktu widzenia korporacji i krajów, które prowadzą politykę ekspansji ekonomicznej. - Odbywa się to kosztem krajów, które są niestabilne. Korporacje korzystają z tej chaotycznej sytuacji współpracując ze słabymi rządami, które szukają sposobu na zdobycie pieniędzy - mówi gość Jedynki.

- Biedne kraje próbują znaleźć sposób na szybkie zdobycie pieniędzy, ale robią to często bezmyślnie - mówi Paweł Średziński i dodaje, że duże komercyjne organizacje nie zwracają uwagi na ochronę przyrody. - Wchodzą inwestycje, szatkowany jest dom, czyli siedlisko, bez którego dzikie zwierzęta nie mogą przetrwać. W ten sposób kurczą się populacje - informuje rzecznik.

Paweł Średziński ocenia, że "cała ziemia ma obecnie problem, bo zjadamy jej za dużo". - Razem z ziemią zjadamy wszystkie gatunki, od których zależą miejsca, które niszczymy. Problem polega na tym, że korporacje nie dla siebie samych zdobywają te pieniądze. To my, nasze wybory i nasz styl życia jesteśmy tego wszystkiego powodem – podkreśla.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadził: Tomasz Michniewicz

Goście: Paweł Średziński (WWF Polska), Dariusz Sieradzki (pracownik koncernu naftowego)

Data emisji: 19.12.2014

Godzina emisji: 9.00

(kh, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sens podróży - doświadczaj, przeżywaj, opowiedz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 13:18
Jedni wracają z kieszeniami pełnymi pamiątek, inni z tysiącami podobnych do siebie zdjęć, jeszcze inni z zestawieniem przejechanych kilometrów. Marcin Złomski z podróży wraca z historiami i przeżyciami, które już w Polsce stara się przekazać innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe i urojone niebezpieczeństwa podczas zagranicznych podróży

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 19:55
Statystycznie bezpieczniej jest się kąpać w morzu pełnym rekinów niż wypoczywać pod palmami kokosowymi. W audycji "Reszta świata" Tomasz Michniewicz obala stereotypy o bezpiecznych i niebezpiecznych podróżach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie wyspiarki. Wolniej, zdrowiej, z większym sensem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 14:32
- Rodzice wpoili mi, że ważniejsze są rzeczy niematerialne - opowiada Emilia Wojciechowska. Żyjąc na Wyspach Zielonego Przylądka udaje się jej to realizować.
rozwiń zwiń