Fotograf w podróży. Kilka dobrych rad

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 08:00
- Trzeba mieć szacunek do ludzi i ich obyczajów. Nie można pakować się z aparatem tylko po to, żeby zrobić zdjęcie, którego nikt inny nie będzie miał - mówi Piotr Trybalski, fotograf, dziennikarz i podróżnik.
Audio
  • Fotograf w podróży. Kilka dobrych rad (Reszta świata/Jedynka)
- Pamiętajmy, że fotografujemy dla kogoś. Rzeczy unikalne wizualnie, nawet niedoskonałe fotograficznie, spodobają się bardziej niż perfekcyjne zdjęcia opatrzonych miejsc - mówi Piotr Trybalski
- Pamiętajmy, że fotografujemy dla kogoś. Rzeczy unikalne wizualnie, nawet niedoskonałe fotograficznie, spodobają się bardziej niż perfekcyjne zdjęcia opatrzonych miejsc - mówi Piotr TrybalskiFoto: Glow Images/East News

- Nie można myśleć, że nam się uda, bo ktoś nie uderzy nas w twarz albo nie rzuci w nas kamieniem - przekonuje gość Jedynki i zaznacza, że fotograf powinien szanować lokalne tradycje i zwyczaje. - Fotografia, jak każda inna praca czy dziedzina twórczości, wymaga zaangażowania. Jeśli ktoś będzie odpowiednio przygotowany do wyjazdu fotograficznego, przywiezie dobre zdjęcia - dodaje Piotr Trybalski.

Problemem amatorskiej fotografii - zdaniem rozmówcy Tomasza Michniewicza - jest niezdecydowanie osób robiących zdjęcia. - Chcą wszystko uchwycić w jednym momencie: i ulicę, i krajobraz, i portret - wylicza ekspert i podkreśla, że aby uzyskać dobry efekt, trzeba nacisnąć spust migawki w odpowiednim czasie. - Nawet najpiękniejsze miejsce przy złym oświetleniu nie zostanie ładnie utrwalone - wyjaśnia.

O czym jeszcze warto wiedzieć, trzymając aparat w dłoniach? - Pamiętajmy, że fotografujemy dla kogoś. Rzeczy unikalne wizualnie, nawet niedoskonałe fotograficznie, spodobają się bardziej niż perfekcyjne zdjęcia opatrzonych miejsc - mówi Piotr Trybalski i zaleca selekcję fotografii przed zaprezentowaniem ich rodzinie czy znajomym. - Lepiej pokazać 20 dobrych niż 200 przeciętnych, w których te 20 się znajdzie. Najlepszą reakcją oglądających jest niedosyt i pytanie: to już koniec? - podkreśla gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadził: Tomasz Michniewicz

Gość: Piotr Trybalski (fotograf, dziennikarz i podróżnik)

Data emisji: 06.02.2015

Godzina emisji: 9.20
mk, pg

Czytaj także

Tuk-tuk Cinema. Bolek i Lolek zabierają Reksia i jadą do Indii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 11:09
Bohaterów polskich kreskówek, których lubią wszystkie polskie dzieci, poznają także ich rówieśnicy nad Gangesem. Wszystko za sprawą objazdowego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamadou Diouf: "W pustyni i w puszczy" to obciachowa książka

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:21
- Z punktu widzenia Afrykańczyka ta książka nadaje się tylko na śmietnik. Sienkiewicz spędził tydzień w Sudanie i do tego ograniczał się jego pobyt w Afryce - mówi Senegalczyk mieszkający w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upał, kacze zarodki i biczowanie - jakie Filipiny są naprawdę?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:19
Najniższa temperatura, jaką widziałam na termometrze podczas mojego pobytu, to było 26 stopni Celsjusza - opowiada w Jedynce Agnieszka Doberschuetz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być pierwszym. Tragiczne skutki egoistycznej turystyki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 17:19
- Marzeniem każdego z nas jest postawienie stopy w miejscu, gdzie nikogo jeszcze nie było - mówi Paweł Cywiński, orientalista, kulturoznawca i lider projektu Post-turysta.pl.
rozwiń zwiń