Himalaista: zimowe wejścia sztucznie stworzyli Polacy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 15:27
- Brakowało nam pierwszych wejść na ośmiotysięczniki. W ten sposób powstała nowa konkurencja, czyli wchodzenie tam zimą – mówi w Jedynce Dariusz Załuski.
Audio
  • Himalaista Dariusz Załuski o swojej pasji (Reszta świata/Jedynka)
Dariusz Załuski dwukrotnie zdobył Mount Everest
Dariusz Załuski dwukrotnie zdobył Mount EverestFoto: Wikimedia Commons/Pavel Novak

Himalaista i wspinacz siedmiokrotnie był w wysokich górach zimą. Jak podkreśla, jest to "straszne przeżycie". - Jeżeli ktoś szuka trochę czystej przyjemności ze wspinania, to na pewno nie powinien jechać w Himalaje zimą - radzi Dariusz Załuski.

Zdobywca pięciu ośmiotysięczników swoją przygodę z górami zaczął wiele lat temu w Bieszczadach podczas kursu na przewodnika beskidzkiego. - Złapałem wtedy tego bakcyla polegającego na wędrowaniu nocą, paleniu ognisk i biwakowaniu w lesie. Potem pojechałem w Tatry i tam już wciągnęło mnie wspinanie. Od początku interesowały mnie jednak góry jako takie, czyli np. wchodzenie na coraz wyższe szczyty, a nie sama techniczna wspinaczka - wspomina gość Jedynki.

Dla Dariusza Załuskiego wyprawy w wysokie góry to przede wszystkim odskocznia od codzienności. - Jest takie fantastyczne uczucie, gdy wraca się do normalnego świata i odkrywa się wszystko na nowo. Góry dają inną perspektywę, pozwalają zresetować dotychczasowe widzenie świata - tłumaczy himalaista i wspinacz.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadził: Tomasz Michniewicz

Gość: Dariusz Załuski (himalaista, wspinacz)

Data emisji: 13.02.2015

Godzina emisji: 9.16

pg,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz pomysł na wyprawę? Oni znajdą dla ciebie pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 05:48
- Chcemy pomagać ludziom w spełnianiu marzeń i przez czyny pielęgnować pamięć o Piotrku - opowiada Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału Piotra Morawskiego "Miej odwagę". Inicjatywa wspiera finansowo podróżnicze projekty młodych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broad Peak zdemaskował himalaistów: nie lubią do swojego świata wpuszczać obcych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 13:30
- Dla mnie to nie był temat kontrowersyjny - mówi w radiowej Jedynce Jacek Hugo-Bader, autor książki: "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. - Dla mnie wszystko było oczywiste, proste jak drut - dodaje.
rozwiń zwiń