"Narkopolis" - Indie, które potrafią przerazić

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 23:01
- Hasła typu "niesamowite Indie" to tylko slogany reklamowe. Mój kraj najlepiej opisują słowa: "degradacja", "ciemność" i "depresja" - mówi Jeet Thayil, autor książki "Narkopolis".
Audio
  • Indyjski pisarz Jeet Thayil o swojej debiutanckiej powieści "Narkopolis" (Reszta świata/Jedynka)
W książce Narkopolis Jeet Thayil błyskotliwie opisał przemiany egzotycznej metropolii w przeciągu trzech dekad
W książce "Narkopolis" Jeet Thayil błyskotliwie opisał przemiany egzotycznej metropolii w przeciągu trzech dekadFoto: Rhiannon/Pixabay

W swojej debiutanckiej powieści Jeet Thayil skupia się na tym, co jest ukryte przed oczami turystów przyjeżdzających do Indii - podziemiu Bombaju oraz szerzącej się tam narkomanii i prostytucji. Chce w ten sposób pokazać obraz swojego kraju, który w oficjalnych państwowych przekazach nie ma szans zaistnieć.

- Gdy w Indiach mówi się o postępie, dotyczy on zmian w wielkich miastach. A miasta to niewielki procent populacji całego kraju. Znakomita większość Hindusów na prowincji żyje w biedzie, niewyobrażalnej nawet dla Hindusów z miast. Ich życie nie zmieniło się znacząco przez ostatnie 200 lat - tłumaczy pisarz.

Z audycji można dowiedzieć się również jak książka "Narkopolis" została przyjęta w Indiach, ile prawdziwych historii zostało w niej opisanych i jak mocno zakorzeniony w ojczyźnie Jeeta Thayila jest system kastowy.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Gość: Jeet Thayil (autor powieści "Narkopolis")

Data emisji: 25.07.2015

Godzina emisji: 15.21

pg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bollywood od podszewki. Najbardziej zaskakuje... liczba osób na planie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 11:59
- Młodzi Hindusi poszukują innego kina. Typowo bollywoodzkie produkcje nazywają pewnym przeżytkiem, ale chodzą na nie, bo te filmy wciągają każdego i są frajdą - mówi Artur Żurawski, autor zdjęć do filmu "Nieustraszona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stać się Europejczykiem w Indiach? Nowa nagroda naukowa

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 02:56
- Staraliśmy się znaleźć formułę, która by pozwalała zwrócić uwagę na znaczenie Polaków w przeszłości i obecnie we współpracy międzynarodowej w zakresie szeroko rozumianych odkryć naukowych i geograficznych - mówi prof. Mariusz Ziółkowski.
rozwiń zwiń