Polski podróżnik uwieczni kamerą rdzenne plemiona

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 14:04
- Często słyszy się o tym, że te kultury przetrwają jeszcze 20, 30 lat. Dlatego chciałbym stworzyć ich wizualną encyklopedię, żeby przetrwały chociaż w tej formie - mówi Szymon Stawski.
Audio
  • Szymon Stawski o podróży, której celem jest uwiecznienie życia ostatnich rdzennych mieszkańców Ziemi (Reszta świata/Jedynka)
Buszmeni są uważani za jedną z najstarszych ras. Niewykluczone, że jej przedstawiciele w epoce neolitu zamieszkiwali również tereny Europy
Buszmeni są uważani za jedną z najstarszych ras. Niewykluczone, że jej przedstawiciele w epoce neolitu zamieszkiwali również tereny EuropyFoto: Ian Sewell/Wikipedia Commons/CC-BY-SA-2.5

W czasie swojej wyprawy dookoła świata gość Jedynki chce poznać i uwiecznić życie ostatnich rdzennych mieszkańców Ziemi, którzy w zderzeniu z cywilizacją Zachodu mają niewielkie szanse na zachowanie swojego autentyzmu. - Kiedyś w Polsce mieliśmy stroje ludowe i ta kultura była bardzo bogata, a teraz wszyscy mamy chińskie koszulki. To samo czeka tamte obszary - tłumaczy Szymon Stawski.

Efektem podróży, w czasie której Polak w ciągu 8 lat odwiedzi 7 kontynentów, będą serie filmów dokumentalnych "Oko w Oko" - o wspomnianych plemionach oraz "Oko w Oko z pasją" - o spotkanych po drodze ludziach, którzy mają odwagę żyć w sposób niezwykły. - Spodziewam się rozszerzyć swoje horyzonty o spojrzenie tych ludzi i choć przez chwilę postrzegać świat tak, jak oni go postrzegają - podkreśla podróżnik, fotograf i autor dokumentów.

Szymon Stawki/fot. Polskie Radio Szymon Stawski/fot. Polskie Radio

Z czego będzie musiał zrezygnować Szymon Stawski, wybierając się w podróż i jakim środkiem lokomocji będzie się poruszał, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Gość: Szymon Stawski (podróżnik, fotograf, reżyser filmów dokumentalnych)

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 15.21

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tuk-tuk Cinema. Bolek i Lolek zabierają Reksia i jadą do Indii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 11:09
Bohaterów polskich kreskówek, których lubią wszystkie polskie dzieci, poznają także ich rówieśnicy nad Gangesem. Wszystko za sprawą objazdowego kina.
rozwiń zwiń