O uchodźcach i imigrantach bez emocji i histerii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 12:25
Przez ostatnie tygodnie przestrzeń publiczna w Polsce rozpala problem uchodźców. W internecie można zaobserwować festiwal histerii.
Audio
  • Tomasz Michniewicz i Patryk Kugiel przedstawiają fakty dotyczące napływu uchodźców i imigrantów (Reszta świata/Jedynka)
Imigranci na granicy Serbii i Węgier
Imigranci na granicy Serbii i Węgier Foto: PAP/EPA/BALAZS MOHAI

- Na razie rozmowa bez emocji o imigrantach idzie nam słabo - ocenia Patryk Kugiel. Ekspert wskazuje, że ciężko jest debatę na ten temat sprowadzić do liczb, faktów, uciec od stereotypów, strachów, etc.

Czytaj także:
imigranci 1200.jpg
Dlaczego spada poparcie dla przyjmowania w Polsce imigrantów?

Autor audycji Tomasz Michniewicz ocenia, że to co dzieje się w ostatnim czasie to woda na młyn dla mediów, które epatują drastycznymi obrazami i doniesieniami zapewniając sobie słuchalność, oglądalność i klikalność. Patryk Kugiel wskazuje przy tym, że trzeba rozgraniczyć media tradycyjne i społecznościowe. Jego zdaniem tradycyjne media starają się przekazywać informacje rzeczywiste, tłumaczyć kontekst. W mediach społecznościowych są tysiące, o ile nie miliony, twórców i nie każdy ich wpis odpowiada prawdzie.

Analityk w punktach stara się rozwiać wątpliwości co do najczęściej wysuwanych wątpliwości dotyczących przyjmowaniu uchodźców, takich jak np. że wśród nich jest dużo terrorystów. - Ciężko znaleźć fakty na potwierdzenie tego typu teorii - podkreśla. Wspomina, że zamachowcy na WTC pochodzili z dobrych rodzin w Arabii Saudyjskiej, a przyjechali do USA jako studenci szkoły pilotażu. Więc terroryści jak będą chcieli, to zawsze znajdą sposób przedostania się do jakiegoś kraju. Posłuchaj, jakie jeszcze mity rozwiewane są w audycji

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Gość: Patryk Kugiel (ekspert PISM, analityk problemów globalnych, specjalista ds. współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju>

Data emisji: 12.09.2015

Godzina emisji: 15.21

ag/kd






Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napływ uchodźców: marsze poparcia i sprzeciwu w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 19:30
W kilku miastach Polski m.in. w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi i Warszawie odbyły się w sobotę demonstracje przeciwników i zwolenników przyjęcia do Polski uchodźców. Podobne akcje zorganizowano w wielu europejskich miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był błąd". Niemiecki rząd spiera się o przyjęcie imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 21:30
- Możemy wkrótce znaleźć się w krytycznej sytuacji, której nie zdołamy opanować - alarmuje szef koalicyjnej CSU Horst Seehofer. Tylko w ten weekend Niemcy spodziewają się przybycia 40 tysięcy imigrantów z krajów muzułmańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bawaria nie ma więcej miejsc dla uchodźców. "Doszliśmy do ściany"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 11:23
Burmistrz stolicy Bawarii - Monachium, Dieter Reiter, zaapelował w sobotę do kanclerz Angeli Merkel i władz innych krajów związkowych o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców napływających od tygodnia do miasta. Ostrzegł, że w Monachium nie ma już wolnych miejsc.
rozwiń zwiń