Migracja bez polityki, czyli po ludzku

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 21:10
- Mieszkam w Polsce od 13 lat i nauczyłam się puszczać mimo uszu antyrosyjskie nagonki. Te płytkie emocje nie mają przełożenia na relacje ze zwykłymi ludźmi. Nigdy nie byłam dyskryminowana - opowiada Nino Dżikija.
Audio
  • Nino Dżikija o swoim życiu między Rosją, Polską i Gruzją (Reszta świata/Jedynka)
Na płaszczyźnie relacji międzyludzkich odmienność kulturowa stanowi raczej bogactwo niż problem
Na płaszczyźnie relacji międzyludzkich odmienność kulturowa stanowi raczej bogactwo niż problemFoto: East News/Glow Images

Dziennikarka ma korzenie gruzińskie i rosyjskie, wychowała się na Syberii, zna więc relacje polsko-rosyjskie z obu stron. Podobnie jak w Polsce nie doświadczyła negatywnych reakcji w związku ze swym pochodzeniem, tak w Rosji nie obserwuje złych emocji dotyczących Polaków. - Większość Rosjan nie do końca jest w stanie wskazać, gdzie Polska leży. Wynika to z tego, że nie jest tak znaczącym graczem jak Niemczy czy USA. Tych emocji praktycznie prostu nie ma - wyjaśnia Nino Dżikija.

Czytaj także >>>
iraq-1200_1280.jpg
O uchodźcach i imigrantach bez emocji i histerii

Kiedy przyjechała do Polski najbardziej zaskoczył ją zwyczaj siadania na podłodze i karteczki naklejone na bochenki chleba. Po kilkunastu latach wiele rzeczy spowszedniało, ale są elementy polskiej tradycji, np. kulinarnej, których zrozumieć nie potrafi. Jakie? 

Gość Tomasza Michniewicza opowiada także o gruzińskiej gościnności, a także o Rosji w roli "brzydszej koleżanki" oraz zmianach, które w naszym kraju zaszły po wstąpieniu do Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Gość: Nino Dżikija (dziennikarka) 

Data emisji: 19.09.2015

Godzina emisji: 15.21

Serwis specjalny - tu znajdziesz informatory o uchodźcach w Polsce i Europie >>>

asz/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Syberia - ziemia obiecana globtroterów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 13:48
- Jeżeli ktoś traktuje podróże jako zdobywanie wiedzy, Syberia to dobry kierunek. Mamy tam góry, pustynię, ponad milion jezior i tysiące rzek, a przede wszystkim ludzi - mówi Romuald Koperski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jagielski: Lara zabrała mnie do Syrii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 12:00
- To najbardziej przypadkowo napotkana przez mnie opowieść. Nawet jeśli pojawiała się gdzieś na horyzoncie, to starałem się jej unikać - opowiadał o książce "Wszystkie wojny Lary" ceniony reporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu uchodźców trafi do Polski? Ewa Kopacz: mówimy o symbolicznej liczbie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 22:03
Negocjacje w sprawie tego ilu uchodźców przyjmie Polska w ramach Unii Europejskiej trwają do wtorku, nie ma więc żadnej liczby - mówiła w sobotę premier Ewa Kopacz. Dodała, że to mniej osób, niż kibiców na meczu Legii i to rozłożone na dwa lata.
rozwiń zwiń