Himalaista Ryszard Pawłowski: dziś góry są przy okazji

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 11:10
- Liczy się nie tylko wpinanie, a pasję można pogodzić z życiem rodzinnym - mówił w Jedynce Ryszard Pawłowski, jeden z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów.
Audio
  • Smak gór według Ryszarda Pawłowskiego (Reszta świata/Jedynka)
Himalaista w akcji
Himalaista w akcji Foto: Masa Sakano/Flickr/CC BY-SA 2.0

Ryszard Pawłowski wziął udział w ponad 300 wyprawach w góry świata. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, w tym K2 (8611 m n.p.m.). Jest też jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mount Everestu (8848 m n.p.m.).

Ostatnio ukazała się reedycja jego książki pt. "Smak gór". To wydawnictwo dla ludzi, którzy niewiele wiedzą o wspinaczce i górach. Ale pojawiły się w niej też tematy osobiste. - Przez ostatnie 10 lat moje podejście się zmieniło. Wielką wartość stanowi dla mnie rodzina. Nie powiedziałbym już też, że góry są ważniejsze niż kobiety - tłumaczył himalaista.

Zobacz także
konferencja-himalaje_001024 663x364.jpg
Polskie Himalaje 2018

Pawłowski nie rozstał się jednak z górami. W zeszłym roku stanął na szczycie Mount Enverestu. Prowadzi też sportowe wyprawy na Alaskę i do Patagonii w ramach programu Korona Nadziei. Przyznaje, że nie zaspokaja to jego ambicji sportowych natomiast sprawia mu przyjemność. Często wspina się też z najbliższymi. Można powiedzieć, że przeniósł rodzinę w góry.

Co musiałoby się wydarzyć, aby gość "Reszty świata" przestał się wspinać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Reszta świata

Prowadzi: Tomasz Michniewicz

Gość: Ryszard Pawłowski (himalaista)

Godzina emisji: 9.12

Data emisji: 16.10.2015

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nanga Parbat vs. Tomek Mackiewicz: zacząłem i trzeba to skończyć

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 11:50
- Gdy zaczynaliśmy myśleć o zdobyciu ośmiotysięcznika zimą, to nie mieliśmy zbyt dużego budżetu. Nanga była najbliżej, najbliżej Karakorum Highway. Była najłatwiej dostępnym ośmiotysięcznikiem z tych, na które jeszcze nikt nie wszedł. Dlatego padło na Nangę, a jak już zaczęliśmy to trzeba to skończyć - mówi Tomek Mackiewicz w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Cichy: podzielam zachwyt Mallory'ego nad Everestem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 17:48
- Góruje niepodzielnie nad wszystkimi szczytami. To potężny masyw skał i lodu, naprawdę największy na świecie, góra gór - mówił w Jedynce słynny polski alpinista.
rozwiń zwiń