Podróżnik Artur Urbański: po wyjściu z dżungli zawsze dzwonię do żony

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 10:20
Artura Urbańskiego, szczęśliwego męża i ojca dwójki dzieci, przez pięć miesięcy w roku nie ma w domu. Jego praca zawodowa to podróżowanie po świecie. Pogodzenie życia rodzinnego z pracą podróżnika nie jest łatwe, ale możliwe.
Audio
  • Artur Urbański: wychodzę z dżungli i zawsze dzwonię do żony (Reszta świata/Jedynka)
Podróżnik Artur Urbański: po wyjściu z dżungli zawsze dzwonię do żony
Foto: Glow Images/East News

Z kim podróżuje?
- Organizuję wyprawy w różne, bardzo ciekawe miejsca świata  i zabieram ze sobą podróżników, wytrawnych, mniej wytrawnych, a bardzo często wręcz "zielonych", którzy zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, co znaczy podróżowanie.
Co na to żona?
- Receptą na właściwe stosunki małżeńskie jest wybór właściwej osoby przed ślubem. Ja mam żonę, która akceptuje moje podróże, pozwala mi się realizować, ale ja też muszę jej dać tą samą możliwość i podstawy do tego, żeby na mnie czekała.
Jak długo trwa podróż?
- Staram się tak organizować wyjazdy, aby wracać po paru tygodniach. Gdy wracam, dzieci witają mnie z radością, poznając mnie, i nie obrażają się, że mnie nie było.
Podróżowanie wiąże się z ryzykiem ….
- Nie organizuję wypraw, których uczestnicy poddają się temu, co się dzieje. Hołduję zorganizowanemu sposobowi podróżowania. Miejsca, trasy, osoby współpracujące muszą być sprawdzone, a wszystko po to, by unikać niebezpieczeństw. Po wyjściu z dżungli zawsze dzwonię do żony i mówię, że wszystko jest w porządku.
Jakie błędy popełniają turyści?
- Kiedy ktoś po raz pierwszy jedzie do Afryki i widzi biedne wioski, dzieci bez butów, to automatycznie chce im pomóc, budzi się w nim syndrom świętego Mikołaja. Zaczyna więc rozdawać to, co ma, często cukierki, które zabrał ze sobą. To błąd. Tym dzieciom to szkodzi, bo nie mają one żadnego dostępu do dentystów. Dodatkowo takie postępowanie uczy te dzieci żebractwa.
Zapraszamy do wysłuchania audycji. Z Arturem Urbańskim rozmawiał Tomasz Michniewicz.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.10

(ah)

Zobacz więcej na temat: podróże praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: nie wiem co to emerytura

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 19:15
- Już wiele lat temu postanowiłem, że będę opowiadał tylko połowę tego co przeżyłem i spotkałem po drodze. Okazuje się jednak, że nawet to dla wielu ludzi wydaje się tak niesamowite i niemożliwe, że przypisują to mojej fantazji - mówił w Jedynce Jacek Pałkiewicz, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monar "przenosi góry"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 09:00
- Najważniejsze jest mieć plany i marzenia. Nie ważne ile zrealizujemy, ważne żebyśmy do czegoś chcieli dochodzić - mówi Wojciech Fijałkowski, który w lipcu wraz z ekipą Monaru zdobył Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak potrafi: busem za dwa tysiące przez świat

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:45
- Wszystko zaczęło się od potrzeby zwiedzania świata i stwierdzenia faktu, że na zwykłe podróżowanie nas nie stać - mówią Karol i Wojciech Lewandowscy z projektu "Busem przez Świat”.
rozwiń zwiń