X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Romuald Koperski: życie podróżnika to wolność

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:47
Gościem audycji "Reszta świata" był podróżnik Romuald Koperski, którego ostatnim wyczynem była dwa miesiące temu próba samotnego przepłynięcia Pacyfiku łodzią wiosłową o nazwie Pianista. Pogoda zweryfikowała te ambitne plany.
Audio
  • Romuald Koperski o swych wyprawach (Reszta świata/Jedynka)
Romuald Koperski podczas wodowania swej łodzi Pianista, którą zamierza przepłynąć Pacyfik
Romuald Koperski podczas wodowania swej łodzi "Pianista", którą zamierza przepłynąć PacyfikFoto: PAP/Piotr Pędziszewski

Romuald Koperski konieczności przerwania wyprawy nie nazwałby porażką, ale przyznaje, że był to zawód. - A są to lata przygotowań - podkreśla.
Wspomina, że rejs zaczął się świetnie, łódź też dobrze się spisywała, przetrwał jeden sztorm, potem drugi i zobaczył, że te sztormy nie są wcale takie straszne. Aż wreszcie następuje zwrot i załamanie pogody. - Długoterminowe załamanie pogoda, a nie jakiś front, co przyszedł i poszedł - wyjaśnia. Wiatr cofnął go i przyszła chłodna kalkulacja, czy da radę dalej płynąć. - Jako żywy mam okazję jeszcze raz to zrobić, a jako nieżywy nie - mówi. I przerwał rejs. Ale zamierza ponownie spróbować przepłynąć Pacyfik.
Romuald Koperski mówi też w radiowej Jedynce, jak dobiera partnerów do wypraw i jak zacząć życie podróżnika. Nie myśli ani o emeryturze, ani o pieniądzach, które mógłby zaoszczędzić, gdyby zamiast na wyprawy przeznaczał je zabezpieczenie sobie starości.

Reszta świata >>> Poprzednie audycje

W styczniu 2010 roku Koperski, który jest też zawodowym muzykiem wykonał najdłuższy koncert fortepianowy. Wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii: Najdłuższy Koncert Fortepianowy na Świecie. Koncert został zagrany w Gdańsku i trwał 103 godziny i 08 sekund.

Romuald Koperski to człowiek, którego projekty budzą zdumienie nawet wśród ludzi, którzy podróżują zawodowo. Można go nazwać eksploratorem, podróżnikiem lub odkrywcą, a niewielu jest w Polsce takich ludzi. Dziesiątki wypraw na Syberię, najdłuższy i najtrudniejszy rajd samochodowy - 39 tysięcy kilometrów przez Euroazję z Portugalii na Czukotkę i z powrotem. Ma wśród swych osiągnięć rejsy, spływy, wyprawy przez Mongolię i projekty lotnicze.

Rozmawiał Tomasz Michniewicz.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Pacyfik podróże Syberia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kajakiem przez Wielki Kanion. Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 15:37
Łukasz Pająk, wraz z 15 innymi członkami Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej "Bystrze" w Krakowie, przepłynął rzeką Kolorado w USA 450 km. Zajęło to 18 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak popłynie kajakiem z Europy do Ameryki Płn.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 20:54
Czy i tym razem mu się uda? Aleksander Doba, pierwszy polski kajakarz, który samotnie przepłynął Atlantyk, ponownie wyrusza w długą podróż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz odszkodowania za nieudane wakacje? Oto nasze rady

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:08
W folderze reklamowym wszystko wyglądało jak z bajki. Na miejscu turyści przeżyli zaś wakacje jak z koszmaru. Nie są to może sytuacje nagminne, ale zdarzają się. W "Czterech porach roku" ekspert udziela rad, jak w takich przypadkach postępować, bo turysta nie jest bez szans w starciu z biurem podróży.
rozwiń zwiń