Skarby w zakamarkach mieszkań - jak je wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 08:16
Nawet 10 tysięcy złotych mogą zapłacić Archiwa Państwowe za rodzinne pamiątki. Jedna mała kartka może być cenniejsza niż gruba księga. W ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zachęcamy do zainteresowania się posiadanymi dokumentami i zdjęciami.
Audio
  • Zostań rodzinnym archiwistą - wycena archiwów rodzinnych (Sygnały dnia/Jedynka)
Przyjęcie jubileuszowe w sklepie firmowym Zakładów Elektrotechnicznych S.A. - Bracia Borkowscy,
Przyjęcie jubileuszowe w sklepie firmowym Zakładów Elektrotechnicznych S.A. - Bracia Borkowscy, Foto: fot. Z. Marcinkowski, ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

- Wycena tych materiałów jest bardzo trudna, mają i wartość historyczną, archiwalną, ale i wartość emocjonalną czy sentymentalną - podkreśla Maria Sierocka-Pośpiech z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Więcej o naszej akcji i audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Wśród odnalezionych i przekazanych pamiątek zdarzają się znaleziska bardzo cenne, jak zakupione kilka lat temu XV-wieczne dokumenty pergaminowe. - Fotografie będą tym cenniejsze im będą starsze, a ich wartość wzrośnie, gdy będą opisane - podkreśla w rozmowie z Dorotą Świerczyńską.

A dr Grzegorz Welik z Archiwum Państwowego w Siedlcach zaznacza, że decyduje także jakość zachowanych materiałów, ale - przy wycenie - pod uwagę branych jest wiele czynników. - Jesteśmy instytucją państwową, więc ogromnymi środkami nie dysponujemy, ale Archiwa Państwowe, jeśli chodzi o dokumenty w kraju, potrafią też licytować i dokumenty pozyskiwać - podkreślił.
Dlaczego Polska jest tak uboga, jeśli chodzi o zbiory archiwów? Jakie cenne materiały zawierało rodzinne archiwum Wężyków z Mroczenia? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji.

Radiowa Jedynka we współpracy z Archiwami Państwowymi proponuje słuchaczom akcję antenową. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące zbiory. Wystarczy je opisać i opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl. Czas jest do 31 sierpnia.

Na podstawie opisów specjaliści wybiorą najciekawsze - ich zdaniem - pięć archiwów, które zostaną opisane w specjalnej publikacji. Na antenie przeprowadzimy również krótką rozmowę z właścicielami wyróżnionych archiwów. Finał akcji antenowej - 14 września.

>>> Przeczytaj regulamin akcji antenowej

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwa niczym skarby - bez rękawiczek nie podchodź

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 09:00
Listy pradziadka, świadectwa szkolne, stare zdjęcia - niezależnie czy dostałeś je w spadku, czy znalazłeś na strychu - o takie znaleziska warto zadbać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:12
- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach i docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można też zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń