"Zostań rodzinnym archiwistą". O domowe fotografie trzeba zadbać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 09:32
W domowych archiwach przechowujemy stare, często jeszcze z początku XX wieku fotografie. W radiowej Jedynce radzimy jak zadbać, żeby zachowały się jak najdłużej i nie wyblakły.
Audio
  • Porady, które pomogą przechować stare fotografie (Sygnały dni/Jedynka)
Portrety rodzinne II połowa  XIX wieku
Portrety rodzinne II połowa XIX wiekuFoto: ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

- Często zdarza się, że zdjęcia są opisywane na odwrocie długopisem, piórem lub flamastrem. Potem takie zdjęcia są składowane jedno na drugim i napisy przechodzą na inne fotografie - ostrzega w radiowej Jedynce dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach Grzegorz Welik.
Anna Czajka z Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów radzi, żeby fotografii nie wieszać na ścianach i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. - Pierwsza zasada zachowania starej fotografii to schować ją w szufladzie - mówi w "Sygnałach dnia". Bo dawne fotografie są bardzo nieodporne na działanie światła. Ale i z nowymi uważajmy. bo fotografie kolorowe bardzo szybko stracą kolory.
Radiowa Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii..
Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny, zdjęcia i skany dokumentów, prosimy je przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl.

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Przygotowała Dorota Świerczyńska.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne archiwum. Siedleckie na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 13:40
"Zostań rodzinnym archiwistą" to akcja radiowej Jedynki, realizowana we współpracy z Archiwami Państwowymi. O kolejnej wystawie przedstawiającej rodzinne zbiory opowiemy w audycji "Naukowy zawrót głowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby w zakamarkach mieszkań - jak je wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 08:16
Nawet 10 tysięcy złotych mogą zapłacić Archiwa Państwowe za rodzinne pamiątki. Jedna mała kartka może być cenniejsza niż gruba księga. W ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zachęcamy do zainteresowania się posiadanymi dokumentami i zdjęciami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 10:46
W okresie 20-lecia międzywojennego Kisielany-Żmichy niedaleko Siedlec były znanym letniskiem. Właśnie tam 3 lata temu pojawił się pomysł, by zebrać od mieszkańców stare fotografie i zorganizować wystawę.
rozwiń zwiń