Akcja "Zostań rodzinnym archiwistą" ożywiła dawną tradycję

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 10:49
- Jesteśmy przede wszystkim zadowoleni, że poznaliśmy bardzo ciekawe historie. Istotne jest też to, że ożywiliśmy domowe archiwa. Nasi słuchacze zobaczyli jak ważne zbiory mają w swoich domach i postanowili się nimi podzielić z innymi - podkreśla Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki.
Audio
  • Akcja "Zostań rodzinnym archiwistą" ożywiła dawną tradycję (Sygnały dnia/Jedynka)
Zostań rodzinnym archiwistą
Zostań rodzinnym archiwistą! Foto: Ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Na wspólny apel radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą" odpowiedziały 93 osoby, które przesłały nam opisy swoich zbiorów, ale też historie rodzinne. Członkowie jury wybrali pięciu laureatów akcji, dodatkowo przyznali też cztery wyróżnienia.

- Kiedyś marzyłem o tym, by odrodziła się w Polsce tradycja archiwów rodzinnych. Zdaje się, że doczekałem tej chwili – mówi Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Jak dodaje, w Polsce nadal są tysiące osób, które posiadają w swoich zbiorach wartościowe pamiątki rodzinne. Dlatego niezmiernie ważne jest, żebyśmy sami nauczyli się cenić i przechowywać w odpowiedni sposób świadectwa przeszłości rodzinnej.

W połowie grudnia ukaże się publikacja, w której znajdą się najciekawsze zbiory laureatów konkursu "Zostań rodzinnym archiwistą". Dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach i jednocześnie przewodniczący komisji, która oceniała nadesłane prace, wyjaśnia, że do publikacji wybrano ponad 200 obiektów. Większość z nich to fotografie.

Wszystkie nagrodzone prace oraz informacje o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Materiał Doroty Świerczyńskiej.

pg

Czytaj także

"Ratować siebie, a zaraz potem archiwum". Poznaj wartość rodzinnych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 09:49
Prezentujemy pierwsze z archiwów rodzinnych nagrodzonych w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą", którą radiowa Jedynka przygotowała wraz z Archiwami Państwowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kresowej rodziny z lat 1933-1948

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 08:31
"Moje wspomnienia" to historia zesłanej na Sybir polskiej rodziny, udokumentowana licznymi fotografiami i dokumentami z lat 30. i 40. XX wieku. Zbigniew Zimny jest jednym z laureatów akcji antenowej radiowej Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne archiwum: dwa wieki, kilka pokoleń, jeden los

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 11:05
- Jestem dumny, że wywodzę się z takiej rodziny. Cieszę się, że moja ślubna tego doczyniła - powiedział pan Stanisław Seweryn Romanowski, którego żona Maria spisała dzieje jego rodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne archiwum: świadectwo epoki z Żoliborzem w tle

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:04
- Długo czułam, że czegoś mi brakuje. Interesowało mnie wiele rzeczy, ale brakowało mi tego jednego elementu. Tym elementem okazało się opracowywanie materiałów, które zostały po moich przodkach - mówi Anita Golańska, czwarta z laureatów wspólnej akcji Jedynki i archiwów państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honor. Kiedyś rozumiano to słowo inaczej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 10:07
W gronie laureatów akcji Jedynki i archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą" znalazła się pani Aldona Młynarczuk z Przeworska. Na podstawie zebranych i zachowanych dokumentów rodzinnych napisała historię rodu Topolnickich herbu Sas.
rozwiń zwiń