Ucieczki na Bornholm

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 07:02
W okresie PRL-u bez pozwolenia nie wolno było wyjechać z kraju. Polacy uciekali w obawie przed prześladowaniami lub w nadziei na lepsze życie. Jak wyglądało ich życie na duńskiej wyspie Bornholm?
Audio
  • Reportaż Jolanty Rudnik "Bornholm - wyspa wolności"
Kościół na wyspie Bornholm, Dania
Kościół na wyspie Bornholm, Dania Foto: PAP/DPA/Kai Schirmer

Nie wszystkie ucieczki zakończyły się sukcesem. W 1958 roku aresztowano dwóch rybaków z Darłowa, którzy próbowali dopłynąć do duńskiej wyspy Bornholm. - Wyspa, z racji swojego położenia, w okresie zimnej wojny znajdował się na lini przecięcia między Wschodem i Zachodem. Był miejscem ucieczek bardzo wielu Polaków - opowiada Maria Tuniszewska-Ringby pracująca w Muzeum Bornholmu w Rønne. Udokumentowanych jest w nim 32 ucieczki z Polski obejmujące 102 osoby.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Wiele z historii Monika Bortlik-Dźwierzyńska i Marcin Niedurny zawarli w książce "Uciekinierzy z PRL", którą wydał Instytut Pamięci Narodowej. Autorka reportażu Jolanta Rudnik spotkała się z Polakami, których rodziny doświadczyły rozłąki i tymi, którzy na Bornholm zostali.

Najlepsze radiowe reportaże i dokumenty nagrodzone >>>

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Jolanty Rudnik "Bornholm - wyspa wolności". Reportaż otrzymał nagrodę specjalną w konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia "za wnikliwe ukazanie ludzkich dramatów uciekinierów z PRL-u".

Czytaj także

Radiowe reportaże i dokumenty nagrodzone

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 18:47
Z 14 nadesłanych z całej Polski materiałów radiowych jury wybrało najlepsze reportaże. Nagrodę specjalną otrzymali autorzy zgłoszonego przez radiową Jedynkę reportażu "Szepty dzieciństwa" Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny: "to wydarzenie długo jeszcze będzie budzić emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 19:40
W 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w radiowej Jedynce spotkali się Kornel Morawiecki opozycjonista z czasów PRL, twórca Solidarności Walczącej, Jan Lityński były działacz opozycji demokratycznej w PRL, a obecnie doradca prezydenta RP i historyk prof. Andrzej Friszke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kocham Wolność - niezwykła podróż przez polską historię przy dźwiękach muzyki buntu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 23:48
Książka i płyta "Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" przygotowane zostały przez dziennikarza muzycznego Piotra Metza. Oryginalne nagrania Polskiego Radia oraz muzyka, która towarzyszyła historycznej zmianie, to doskonała opowieść o polskiej drodze do wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaruzelski powinien być zdegradowany, bo zdezerterował przed wymiarem sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 17:00
Taką opinię wygłosił w "Popołudniu z Jedynką" Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń