Poznajemy Juliana Tuwima od zupełnie nieznanej strony

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:00
Skończył się właśnie ustanowiony przez Sejm rok wybitnego polskiego poety, pisarza, autora skeczy, tekstów piosenek oraz tłumacza - Juliana Tuwima. Setki publikacji, wystaw, koncertów i innych inicjatyw poświęcono pamięci tego twórcy. Ale czy dzięki temu wiemy o nim już wszystko?
Audio
  • "Śladem Tuwima" - reportaż Jakuba Tarki (Reportaż w radiowej Jedynce)
Julian Tuwim
Julian TuwimFoto: Władysław Miernicki (Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe) / domena publiczna

Skąd poeta rodem z fabrycznej, ciasnej i zadymionej Łodzi czerpał inspiracje dla niezliczonej liczby utworów o pięknie polskiej przyrody? O jakich źródłach, rzekach, łąkach i lasach pisał przebywając najpierw na emigracji, a później w Warszawie?

Gdzie poznał język ptaków i gdzie wysnuł wniosek, że "o zieleni można nieskończenie"? Wreszcie jakie znaczenie miało dla Tuwima odkrywane w dzieciństwie, a dziś konsekwentnie pomijane w biografii poety, miasteczko-letnisko Inowłódz?
27 grudnia 2013 roku minęła 60 rocznica śmierci Juliana Tuwima. Jego ostatnie lata życia to czas intensywnego powrotu do wspomnień beztroskich wakacji i miejsc zapamiętanych z dzieciństwa. W reportażu do miejsc tych prowadzi nas ich niedawny biograficzny odkrywca, prof. Krystyna Ratajska.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Jakuba Tarki "Śladem Tuwima",

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Codzienne życie pianisty"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:54
Historia niewidomego muzyka - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Tuwim - poeta wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:30
"Dla oszczędności zgaście światło wiekuiste, gdyby miało mi kiedyś zaświecić" - to ostatnie zdanie, które tuż przed śmiercią napisał na kawiarnianej serwetce Julian Tuwim. Poeta odszedł od nas 60 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Tuwim dążył do śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 19:30
- Adoptowana córka poety Ewa Tuwim-Woźniak sugerowała, że ojciec świadomie wybrał śmierć. Nie mógł znieść życia w oszukanej Polsce czasów PRL - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek, z którym rozmawialiśmy w 60. rocznicę śmierci pisarza.
rozwiń zwiń