Groźny wirus atakuje Polki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 13:29
U ponad 3 400 kobiet rocznie w Polsce diagnozuje się raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, choć choroba jest całkowicie wyleczalna, o ile zostanie wcześnie wykryta. - Nie myślimy o niej jako chorobie przewlekłej, ale jak o wyroku, który może być karą. To błąd - powiedziała w Jedynce Małgorzata Stelmach, prezes fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.
Audio
  • Reportaż Jana Kasi "Szczepionka na raka" (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia")
  • Małgorzata Stelmach i dr Krzysztofem Gawrychowski o profilaktyce i leczeniu raka szyjki macicy (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia")
Groźny wirus atakuje Polki
Foto: East News/Glow Images

Rak szyjki macicy jest chorobą wywoływaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przenoszony drogą płciową. Liczba partnerów nie jest decydująca, gdyż zachorować może także kobieta, która współżyła tylko z jednym mężczyzną, ale wczesna inicjacja jest wymieniana wśród przyczyn choroby. Kolejnymi są palenie tytoniu, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, duża liczba porodów i częste stany zapalne.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Dr Krzysztof Gawrychowski, ginekolog onkolog, mazowieckim konsultant ds. ginekologii onkologicznej podkreślił, że aby uchronić się przed skutkami choroby "wystarczy przestrzegać pewnych zasad podanych na tacy". - Niestety Polki nie korzystają z tego. W bezpłatnych badaniach udział bierze około 25 procent zapraszanych kobiet - mówił.

Małgorzata Stelmach dodała, że kolejne 24 procent kobiet wykonuje badania podczas rutynowej wizyty u lekarza ginekologa. - Jest też pewna liczba badań, wykonywana w gabinetach pywatnych, ale tego nikt nie zlicza. Powstaje pytanie, dlaczego nie poprawiają się wskaźniki zachorowalności i przeżywalności, skoro bada się więcej kobiet niż podawane w statystykach?

Odpowiedzią może być fakt, że przez badanie cytologiczne wykrywany jest nowotwór płaskonabłonkowy. - Natomiast coraz więcej mamy do czynienia z rakami gruczołowymi, które nie są możliwe do wykrycia z pomocą badania cytologicznego - wyjaśnił dr Gawrychowski.

Jakie szanse daje zaszczepienie się przeciw wirusowi HPV? Co może zrobić lekarz w sytuacji, gdy pacjentka odmawia wykonania badania cytologicznego czy mammograficznego? Co grozi mężczyznom zakażonym wirusem HPV? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jana Kasi "Szczepionka na raka" oraz dyskusji ekspertów w studiu Magazynu Reporterów Bez Znieczulenia, w której udział wziął także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Na stronie www.bezplatnacytologia.pl można znaleźć listę ośrodków, które bezpłatnie wykonują badania cytologiczne.

(asz/ag)

Zobacz więcej na temat: medycyna nowotwory zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Epidemia czerniaka: masz zmiany na skórze? Zbadaj je obowiązkowo

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 21:30
- Zasada jest prosta: zwracamy uwagę na każdą nową zmiany na skórze, która się pojawiła i zaczyna rosnąć, albo starą zmianę, która zaczyna się zmieniać. W takiej sytuacji trzeba pojawić się u dermatologa lub chirurga onkologa - zaleca onkolog prof. Piotr Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kolejce z wyrokiem śmierci - sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:09
Odległe terminy badań, złe diagnozy, odmowa leczenia, brak leków... - Problem leży w zarządzaniu. Patrząc na doświadczenia administratorów służby zdrowia, myślę, że przydałaby im się dobra nauka, a czasem klaps. Trzeba wziąć dzwoneczek i dzwonić... coś musimy zrobić - mówi doktor Leszek Borkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródło siły i nadziei dla chorych i tych, którym ciężko żyć

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 03:09
Jak poradzić sobie z lekarską diagnozą, która dla wielu z nas oznacza wyrok? Jak stawić czoła chorobie nowotworowej i gdzie szukać wsparcia w najtrudniejszych chwilach?
rozwiń zwiń