Ściągalność alimentów w Polsce. Prawo jest bezsilne?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 12:09
W Polsce jest jeden z najniższych wskaźnik ściągalności alimentów spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Płaci je zaledwie 16-17 procent osób. Jak można zmienić tę sytuację?
Audio
  • Reportaż Magdy Skawińskiej "Prawo nie łaska" (Magazyn Reporterów Bez Znieczulenia/ Jedynka)
  • Dyskusja po reportażu Magdy Skawińskiej "Prawo nie łaska" (Magazyn Reporterów Bez Znieczulenia/ Jedynka)
Ściągalność alimentów w Polsce. Prawo jest bezsilne?
Foto: Glow Images/East News

Dzieci mają prawo do godnego życia, rozwoju, wypoczynku i ochrony zdrowia. To prawo pozostaje czasami w teorii, gdy rodzice postanawiają się rozstać i rodzą się problemy natury finansowej. To ojcowie najczęściej uchylają się od płacenia alimentów na swoje dzieci. Matki przez wiele lat ubiegają się o należności, odsetki narastają, a o pieniądze jest wciąż trudno. Czy prawo jest bezsilne wobec tych, którzy zalegają z płaceniem alimentów?
Komentując reportaż Magdy Skawińskiej "Prawo nie łaska", Agnieszka Furmankiewicz z departamentu prawa cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości podkreśla, że w tym przypadku zawiódł przede wszystkim czynnik ludzki. - Chodzi o brak poczucia elementarnej odpowiedzialności za konieczność partycypowania w utrzymaniu własnego dziecka, a tym samym, brak zainteresowania jego losem i zaspokojeniem jego podstawowych potrzeb - mówi przedstawicielka ministerstwa.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>
- Mam pretensje głównie do państwa, że tak niewiele robi ministerstwo i rząd, by zmienić tę sytuację. Wydaje się, że zmiany legislacyjne powinno się robić nie w zaciszu gabinetów, a rozmawiać z tymi, których to prawo dotyka - podkreśla Urszula Nowakowska, dyrektorka Centrum Praw Kobiet. Jak dodaje działaczka społeczna, warto przyjrzeć się rozwiązaniom prawnym w krajach, gdzie ściągalność alimentów jest dużo większa, bo dzieli nas przepaść.

Polska jest na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o ściągalność alimentów. Dłużnicy często pracują na czarno. Podpisują też rozdzielność majątkową z osobami, z którymi weszły w nowy związek małżeński. Okazuje się, że można się uchylać od obowiązku alimentacyjnego przez wiele lat, a na koniec prokuratura umorzy sprawę.

Mąż Joanny zostawił ją z synem 15 lat temu. Od początku nie płacił regularnie alimentów. Jego dług wobec rodziny wynosi ponad 100 tys.złotych z odsetkami. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Magdy Skawińskiej pt. "Prawo nie łaska" oraz dyskusji w studiu na temat ściągalności alimentów. Czy prawo jest bezsilne wobec tych, którzy z nimi zalegają? Co z prawami dzieci?

Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.

sm, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matki wymagają od córek więcej niż od synów?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 14:49
- W polskiej rzeczywistości córka musi spełniać wiele funkcji życiowych na bardzo wysokim poziomie. Bardzo często zdarza się też tak, że mama, która z jakiś powodów jest niezadowolona ze swojego życia, chciałaby widzieć w córce realizację własnych planów - mówiła w radiowej Jedynce Magdalena Kuydowicz, współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje razem czy osobno? "Demony rodzą się, gdy nie pamiętamy o bliskich"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 14:46
Wypad męża z kolegami denerwuje żonę, samotny wyjazd wzbudza podejrzenia partnera, a walka rodziców o podział letnich obowiązków stawia dzieci w oku cyklonu. Jak zaplanować wakacje, by każdy z członków rodziny odpoczął?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życzenia na Dzień Ojca? "Chcielibyśmy móc być ojcami dla swoich dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:00
Tysiące ojców usłyszało we wtorek życzenia od swoich pociech. Jednak nie każdy tata spełnia się w swojej roli. Są również tacy, którzy walczą o to, by być ze swoimi dziećmi jak najwięcej.
rozwiń zwiń