Jak nie kopać pod sobą dołków i być szczęśliwym?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:50
- Problemy emocjonalne motywują do tego, by szukać ich rozwiązania. Osoby, które medytują i przeszły trening uważności są szczęśliwsze, co potwierdzają również badania - mówi dr Paweł Holas, psycholog.
Audio
  • Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze "Być ze sobą" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze "Być ze sobą" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Jak nie kopać pod sobą dołków i być szczęśliwym?
Foto: Glow Images/East News

Dr Paweł Holas, psychiatra, psychoterapeuta i nauczyciel uważności przyznaje, że najczęściej trafiają do niego ludzie, którzy mają jakiś wewnętrzny problem i poszukują jego rozwiązania. - Wszyscy miewamy różne trudne momenty. Do mnie trafiają osoby, które coś uwiera, coś im przeszkadza, bądź cierpią, mają jakiś kłopot. Trudności motywują do zmiany - wyjaśnia doktor.
Psychiatra podkreśla, że najgorszy jest stan błądzenia myślami, czyli wykonywania danej czynności, ale rozmyślania w tym samym czasie nad czymś innym. Największą przyjemność i radość z życia, na co wskazują badania, mamy wówczas, gdy skupiamy się na wykonywanym zadaniu i nie odpływamy myślami.

- Myśli na ogół błądzą, uciekają, a my się tych myśli boimy, bo mówią nam one dlaczego ludzie nas nie lubią, dlaczego znowu jestem sam, dlaczego czujemy się źle ze sobą - wyjaśnia psychoterapeuta.
Warto zapomnieć o swoich oczekiwaniach, a skupić się na ćwiczeniach z zakresu treningu uważności. Jak to zrobić? Posłuchaj całej audycji.
W programie wypowiadał się również Filip Kołodziejczyk, psycholog i psychoterapeuta.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Badania naukowe wykazały, że większość ludzi nie potrafi spędzić 15 minut w samotności nie wykonując w tym czasie żadnej czynności. W codziennym życiu nieustannie coś robimy, a robiąc jedno myślimy o czymś innym. Czy potrafimy być sami ze sobą? Czy potrafimy się zatrzymać?

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze "Być ze sobą" oraz dyskusji w studiu.

Program Magazynu Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

(sm)

Czytaj także

Myślisz o pracy w czasie urlopu? Nie musi tak być

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 11:37
Odpowiedzi na ostatnie maile, szybkie sprzątanie biurka, pożegnanie z kolegami z pracy i szczęśliwi wybiegamy do domu. Przed nami kilka tygodni błogiego spokoju - urlop. Ale czy potrafimy w tym czasie zapomnieć o zawodowych obowiązkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje, czyli test na jakość relacji rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 08:00
Lato i urlop są znakomitym czasem na to, by zbliżyć się do rodziny. Co można zrobić, jeśli wizja wspólnego wyjazdu zamiast radością napawa strachem? Jak poprawić relacje z najbliższymi, by wakacje mogły być prawdziwym czasem regeneracji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejrzewasz u siebie depresję? "Znajdź kogoś, kto zaciągnie cię do psychiatry"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 08:50
- Stan depresji jest wyleczalny z pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Mamy więc narzędzia i pomysły, by leczyć depresję, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na środowisko. Pomoc najbliższego otoczenia jest nieoceniona, bo człowiek chory nie ma siły zaplanować, wyczekać w kolejce do lekarza - mówił w Jedynce psychiatra prof. Tadeusz Parnowski.
rozwiń zwiń