Piotr cierpi na porażenie mózgowe i chce żyć jak normalny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 13:00
Bohaterem reportażu "Na plecach matki" Jakuba Tarki jest 31-letni mężczyzna chory na porażenie mózgowe, który walczy o prawo do życia.
Audio
  • "Na plecach matki". Reportaż Jakuba Tarki. (Magazynu Reporterów Jedynki)
  • Małgorzata Bal i Krzysztof Kosiński o osobach cierpiących na porażenie mózgowe (Magazyn Reporterów Jedynki)
Piotr Pęczak z Sobótki chciałby podjąć naukę, zrobić prawo jazdy i założyć rodzinę
Piotr Pęczak z Sobótki chciałby podjąć naukę, zrobić prawo jazdy i założyć rodzinęFoto: Arch. prywatne

Chce być samodzielny, odciążyć schorowaną matkę. Lekarze twierdzą, że ma duże szanse, by stanąć samodzielnie na nogi. Wszystko rozbija się jednak o pieniądze i fakt, że mieszka na wsi, oddalonej od najbliższej miejscowości o kilkanaście kilometrów.

Piotr Pęczak z Sobótki chciałby podjąć naukę, zrobić prawo jazdy i założyć rodzinę - mimo problemów jest optymistą, jakich mało nawet wśród zdrowych osób. Każdy może mu pomóc. Szczegóły na stronie fundacji "Zdążyć z pomocą":

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Życie osób chorych na porażenie mózgowe często ogranicza się do tzw. turystyki leczniczej po kraju i poszukiwania ogromnych środków na leczenie i rehabilitację. Wszystko po to, by zdobyć samodzielność w codziennym życiu i być niezależnym od opiekunów. W Polsce udaje się to nielicznym - w kraju zatrudnienie znajduje tylko 20 proc. z nich, dla porównania w USA aż 70 proc. W Polsce 90 proc. mieszka z rodzicami i żyje w ciągłym strachu przed oddaniem do Domu Opieki Społecznej.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Na plecach matki" oraz dyskusji w studiu. Gośćmi Magazynu Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" Jerzego Zawartki byli Małgorzata Bal - założycielka Stowarzyszenia "Po pierwsze rodzina" i mama dorosłej Agnieszki, cierpiącej na DPM oraz Krzysztof Kosiński - zastępca dyrektora w Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

tj, pg

Czytaj także

Julia Torla wygrywa II Wybory Miss Polski na wózku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:20
Odważyły się wystartować w konkursie piękności i poddać ocenie internautów. Finalistki konkursu długo przygotowywały się do gali finałowej, a wreszcie wystąpiły przed jurorami i publicznością. Te kobiety łamią stereotypy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpiady Specjalne w Polsce. "Medale są ważne, ale nie najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 18:45
Goście debaty dnia w Jedynce rozmawiali na temat olimpiad specjalnych w Polsce. Sportowe imprezy są dla niepełnosprawnych intelektualnie świetną okazją do przełamywania barier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidomy golfista: piłka w dołku brzmi jak muzyka w uszach

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 21:00
Paweł Urbański wszedł na Kilimandżaro, testował nowe technologie, a ostatnio nauczył się grać w golfa. Żyje jak normalny 30-latek, chociaż nie widzi od 13. roku życia.
rozwiń zwiń