Piotr cierpi na porażenie mózgowe i chce żyć jak normalny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 13:00
Bohaterem reportażu "Na plecach matki" Jakuba Tarki jest 31-letni mężczyzna chory na porażenie mózgowe, który walczy o prawo do życia.
Audio
  • "Na plecach matki". Reportaż Jakuba Tarki. (Magazynu Reporterów Jedynki)
  • Małgorzata Bal i Krzysztof Kosiński o osobach cierpiących na porażenie mózgowe (Magazyn Reporterów Jedynki)
Piotr Pęczak z Sobótki chciałby podjąć naukę, zrobić prawo jazdy i założyć rodzinę
Piotr Pęczak z Sobótki chciałby podjąć naukę, zrobić prawo jazdy i założyć rodzinęFoto: Arch. prywatne

Chce być samodzielny, odciążyć schorowaną matkę. Lekarze twierdzą, że ma duże szanse, by stanąć samodzielnie na nogi. Wszystko rozbija się jednak o pieniądze i fakt, że mieszka na wsi, oddalonej od najbliższej miejscowości o kilkanaście kilometrów.

Piotr Pęczak z Sobótki chciałby podjąć naukę, zrobić prawo jazdy i założyć rodzinę - mimo problemów jest optymistą, jakich mało nawet wśród zdrowych osób. Każdy może mu pomóc. Szczegóły na stronie fundacji "Zdążyć z pomocą":

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Życie osób chorych na porażenie mózgowe często ogranicza się do tzw. turystyki leczniczej po kraju i poszukiwania ogromnych środków na leczenie i rehabilitację. Wszystko po to, by zdobyć samodzielność w codziennym życiu i być niezależnym od opiekunów. W Polsce udaje się to nielicznym - w kraju zatrudnienie znajduje tylko 20 proc. z nich, dla porównania w USA aż 70 proc. W Polsce 90 proc. mieszka z rodzicami i żyje w ciągłym strachu przed oddaniem do Domu Opieki Społecznej.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Na plecach matki" oraz dyskusji w studiu. Gośćmi Magazynu Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" Jerzego Zawartki byli Małgorzata Bal - założycielka Stowarzyszenia "Po pierwsze rodzina" i mama dorosłej Agnieszki, cierpiącej na DPM oraz Krzysztof Kosiński - zastępca dyrektora w Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Julia Torla wygrywa II Wybory Miss Polski na wózku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:20
Odważyły się wystartować w konkursie piękności i poddać ocenie internautów. Finalistki konkursu długo przygotowywały się do gali finałowej, a wreszcie wystąpiły przed jurorami i publicznością. Te kobiety łamią stereotypy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpiady Specjalne w Polsce. "Medale są ważne, ale nie najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 18:45
Goście debaty dnia w Jedynce rozmawiali na temat olimpiad specjalnych w Polsce. Sportowe imprezy są dla niepełnosprawnych intelektualnie świetną okazją do przełamywania barier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidomy golfista: piłka w dołku brzmi jak muzyka w uszach

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 21:00
Paweł Urbański wszedł na Kilimandżaro, testował nowe technologie, a ostatnio nauczył się grać w golfa. Żyje jak normalny 30-latek, chociaż nie widzi od 13. roku życia.
rozwiń zwiń