Dokumentalista z urodzenia. Historia zapisana na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:27
Ryszard Witkowski urodził się w podwarszawskim Milanówku. Jego matka, Felicja, prowadziła tam zakład fotograficzny. Zadbała o to, by jej syn zajął się robieniem zdjęć.
Audio
  • Takie były czasy. Reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż w Jedynce)
Ryszard Witkowski
Ryszard WitkowskiFoto: Arch.prywatne Grażyna Witkowska

Nie przestał nawet podczas II wojny światowej. Z powodu działalności konspiracyjnej, jego matka i siostra Aniela zostały aresztowane przez gestapo i przetrzymywane na Pawiaku we wrześniu i październiku 1943.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

W czasie Powstania Warszawskiego rodzina Witkowskich udzieliła schronienia trzem uciekinierom ze stolicy - Żydom. Byli wśród nich Józef Roman, więzień Pawiaka, któremu Ryszard wyrobił fałszywą kenkartę na nazwisko Grotte oraz bracia Bronisław i Józef Miodowscy - w 1993 roku Witkowscy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Po wojnie Ryszard został pilotem szybowcowym. Niedawno swoje zbiory, negatywy i albumy, przekazał do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś mają one ogromną wartość historyczną.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Bogusławskiej pt. "Takie były czasy".

tj, pg

Czytaj także

Listy do "Zośki": chciałabym być taka jak wy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:32
- Bohaterowie "Kamieni na szaniec" są dla mnie jak bracia. Wychowują mnie, uczą, że nie wolno się załamywać. Też popełniali błędy, ale starali się je naprawiać - opowiada Weronika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź Woli. Niemcy nie oszczędzali nikogo, nawet najciężej chorych

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 20:30
5 sierpnia 1944 roku podczas Rzezi Woli hitlerowcy wymordowali 60 lekarzy i 300 pacjentów Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc na ulicy Płockiej w Warszawie. Od lat upamiętnieniu tamtych strasznych wydarzeń patronuje prof. Jan Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń