Ta choroba męczy całą rodzinę. Bóle brzucha, od których zaczyna się dramat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 00:31
- W przypadku wszystkich chorób przewlekłych, nie tylko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, szczególnie jak zachoruje dziecko, to choruje z nim cała rodzina - mówi Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniami Jelita J-Elita.
Audio
  • Reportaż "Muszą wcześniej dorosnąć" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu "Muszą wcześniej dorosnąć" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Ta choroba męczy całą rodzinę. Bóle brzucha, od których zaczyna się dramat
Foto: Glow Images/East News

Nawet jeśli dziecko rodzi się zdrowe, może ono zachorować na chorobę wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. - W tych chorobach nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ona się rozwinie. Dzieci rodzą się zdrowe, ale zachorować można w każdym wieku - wyjaśnia gastrolog i pediatra, dr Jarosław Kierkuś z Centrum Zdrowia Dziecka. Jak dodaje, poza niemowlętami chorują również osoby w wieku 50-60 lat, bo nie ma w tym przypadku żadnej reguły.
- Wiemy, że najwięcej przypadków zachorowań jest w wieku od 15 do 30 lat, czyli są to młodzi ludzie, którzy wchodzą w życie zawodowe, kończą szkoły. To jest największy problem i wówczas jest największa zachorowalność - mówi gastrolog. Objawy choroby nie są charakterystyczne, ale lekarze powinni być uczuleni na nie i w przypadku ich wystąpienia kierować pacjentów w określone miejsce na leczenie.
- Ta choroba męczy całą rodzinę. Nasza córka zachorowała mając 10 lat, a choruje obecnie od 15 lat i my nadal, mimo że jest dorosła i nie mieszka już z nami, chorujemy razem z nią - opowiada Małgorzata Mossakowska.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Te dzieci wiedzą, że nigdy nie będą zdrowe. Ale będą musiały funkcjonować kiedyś bez rodziców w dorosłym świecie, dlatego już teraz starają się być twarde. Mają chorobę Leśniowskiego Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. I choć czasami zaostrzenie się choroby wyklucza je z codziennego życia, nie rezygnują z aktywności. Choć inni czasem ich nie rozumieją, wyśmiewają, ani im nie pomagają.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Jakie są objawy tej choroby? Jak należy ją leczyć? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Muszą wcześniej dorosnąć" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej oraz dyskusji, która odbyła się po nim.
Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.
(sm/ag)

Czytaj także

Jak nie kopać pod sobą dołków i być szczęśliwym?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:50
- Problemy emocjonalne motywują do tego, by szukać ich rozwiązania. Osoby, które medytują i przeszły trening uważności są szczęśliwsze, co potwierdzają również badania - mówi dr Paweł Holas, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca, która jest pasją i spełnieniem marzeń. Poszukiwacze ciekawego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 04:10
Od marca tego roku działa portal, który pozwala poznać mentorów i spędzić dzień z przedstawicielem konkretnego zawodu. Takie doświadczenie pozwala odnaleźć swoje powołanie lub uniknąć życiowego błędu.
rozwiń zwiń