X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W oceanie bezradności. Po czyjej stronie jest prawo?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:32
Bohaterka reportażu "Życie na baczność" była gnębiona przez byłego męża, jednak nikt jej nie pomógł. Zawiodła zarówno prokuratura, jak i policja.
Audio
  • Debata po reportażu "Życie na baczność" Anny Bogdanowicz (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Reportaż "Życie na baczność" Anny Bogdanowicz (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Przemoc psychiczna jest najgorszą formą przemocy
Przemoc psychiczna jest najgorszą formą przemocyFoto: Glow Images/East News

Duże gospodarstwo na uboczu z setką krów w oborze, a w drewnianym domku matka z piątką dzieci - niestety nie jest to sielankowy wiejski obrazek. Ich życie to nie tylko ciężka praca, ale też i ogromny strach. Boją się byłego męża i ojca, który podkrada się do nich nocami, niszczy ciągniki i maszyny rolnicze, a nawet grozi śmiercią rodzinie.

Dotychczasowe interwencje policji okazały się bezskuteczne. Prokurator też nie dopatrzył się w działaniach mężczyzny "ustawowych znamion czynu zabronionego”. Pani Małgorzata jest bezbronna i bezradna, a jej dzieci przerażone.

Anna Bogdanowicz, autorka reportażu "Życie na baczność" z Radia Białystok opowiada, że jej bohaterka odnalazła w końcu sens życia, choć ciągle go widziała w dzieciach oraz w nadziei, że to one doczekają lepszych dni. - Ta niemoc, jej walka i strach trwały jeszcze trzy lata, dopóki jej były małżonek po prostu się nie zapił. Wszyscy dookoła milczeli, a ludzie nie chcieli ze mną rozmawiać - mówi reportażystka. Interweniowała nawet w białostockiej prokuraturze oraz na policji. - Były kontrole, sprawy wracały, ale kończyło się wyciszeniem. On się uspokajał, a potem nagle atakował - opowiada Anna Bogdanowicz.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Urszula Nowakowska, dyrektorka Centrum Praw Kobiet z żalem przyznaje, że w Polsce jest niestety wiele takich przypadków. - Rzeczywiście coś jest nie tak i mówimy o tym od dawna. Takich historii wysłuchujemy codziennie od kobiet, dzwoniących ze wsi i z miast. Widać, że nasz system prawny zupełnie nie działa, bo tych tragedii nie powinno być tyle i nie powinny trwać tak długo - mówi Nowakowska.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Życie na baczność" Anny Bogdanowicz oraz dyskusji, którą prowadził Jerzy Zawartka.

(sm,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr cierpi na porażenie mózgowe i chce żyć jak normalny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 13:00
Bohaterem reportażu "Na plecach matki" Jakuba Tarki jest 31-letni mężczyzna chory na porażenie mózgowe, który walczy o prawo do życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokumentalista z urodzenia. Historia zapisana na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:27
Ryszard Witkowski urodził się w podwarszawskim Milanówku. Jego matka, Felicja, prowadziła tam zakład fotograficzny. Zadbała o to, by jej syn zajął się robieniem zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż nagrodzony "radiowym Oscarem"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 01:10
Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Zdaniem jury jego reportaż "Chcę więcej" to nie tylko ujmująca historia, lecz także najlepsza realizacja dźwiękowa w tym roku.
rozwiń zwiń