Kryzys małżeński. Jak uratować rodzinę przed rozpadem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 08:00
Coraz więcej osób boryka się z problemami małżeńskimi i nie zawsze wie, gdzie może szukać pomocy. - Mediacja daje szansę, by porozmawiać o swoich problemach i usprawnić komunikację - mówi Małgorzata Mendelska-Stec z Polskiego Centrum Mediacji.
Audio
  • Reportaż "Odwrócić los" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu "Odwrócić los" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Kryzys małżeński. Jak uratować rodzinę przed rozpadem?
Foto: Glow Images/East News

Bohaterem reportażu "Odwrócić los" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej jest lekarz, który postanowił skorzystać z terapii dla małżeństw, by ocalić swój rozpadający się związek. Mężczyzna nie chciał powielić wzorca małżeństwa swojej matki i dopuścić do tego, że jego syn nie będzie miał całej rodziny. Dlatego wraz żoną trafili do Uniwersytetu dla Rodziców.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Halina Gut z Uniwersytetu dla Rodziców przyznaje, że do jej poradni zgłasza się coraz więcej osób z problemami małżeńskimi. - Coraz częściej jesteśmy zagubieni, nie mamy dla siebie czasu i gdzieś umyka to, o czym marzyliśmy, czego chcieliśmy, kiedy zaczynaliśmy wspólne życie. Potem problemem jest nie tylko, że nie odzywamy się do siebie, ale że nie możemy na siebie patrzeć - opowiada Halina Gut.

Małgorzata Mendelska-Stec, mediatorka z Polskiego Centrum Mediacji przyznaje, że nie można wskazać jednego problemu, który jest najczęstszym, z jakim borykają się polskie rodziny. - Etapem, gdy nie da się już zrobić niczego jest ten, kiedy nie można na siebie patrzeć, kiedy relacja od kilku lat ma taki charakter, że ludzie ze sobą nie rozmawiają albo wręcz stają się dla siebie wrogami. Są również takie momenty, i jest ich całkiem sporo, gdy jest już za późno - mówi mediatorka.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Czym zajmuje się Uniwersytet dla Rodziców? Jak można poprawić relacje w rodzinie? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Odwrócić los" Hanny Bogoryi Zakrzewskiej oraz dyskusji, która odbyła się po nim.
Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.
(sm,tj)

Czytaj także

Jak nie kopać pod sobą dołków i być szczęśliwym?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:50
- Problemy emocjonalne motywują do tego, by szukać ich rozwiązania. Osoby, które medytują i przeszły trening uważności są szczęśliwsze, co potwierdzają również badania - mówi dr Paweł Holas, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta choroba męczy całą rodzinę. Bóle brzucha, od których zaczyna się dramat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 00:31
- W przypadku wszystkich chorób przewlekłych, nie tylko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, szczególnie jak zachoruje dziecko, to choruje z nim cała rodzina - mówi Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniami Jelita J-Elita.
rozwiń zwiń