Franciszek Bunsch wydobywa rzeczy z chaosu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:14
Reportaż "Franciszek Bunsch. Ocalone z chaosu" opowiada o byłym rektorze Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, mistrzu drzeworytu, miedziorytu i akwaforty.
Audio
  • "Franciszek Bunsch. Ocalone z chaosu" - reportaż Wojciecha Markiewicza
Franciszek Bunsch (P) i autor reportażu Wojciech Markiewicz (L)
Franciszek Bunsch (P) i autor reportażu Wojciech Markiewicz (L)Foto: archiwum prywatne

Prawie 90-letni obecnie Franciszek Bunsch jest synem Adama (malarza, dramaturga i pedagoga), bratankiem Karola (powieściopisarza), bratem Alego (scenografa). - Pędzel służy do tego, by wydobywać rzeczy z chaosu - mówi o swojej symbolicznej sztuce bohater reportażu "Franciszek Bunsch. Ocalone z chaosu".

Narratorem - przewodnikiem po twórczości pana Franciszka jest młodzieńcza sympatia artysty z czasów studenckich, znana aktorka scen krakowskich i wrocławskich Anna Lutosławska-Jaworska. W opowieści obojga artystów znalazły się mało znane epizody z działalności okupacyjnego teatru Tadeusza Kantora.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Pretekstem do powstania reportażu Wojciecha Markiewicza stała się retrospektywna wystawa prac Franciszka Bunscha z lat 1967-2013 w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie.

Posłuchaj nagrania audycji!

pg,tj

Czytaj także

Władzom nie podobało się, że ikony socrealizmu buduje syn AK-owca

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:07
Zbigniew Szymczak, konstruktor wielkich budowli w czasach realnego socjalizmu, pracownik Ministerstwa Budownictwa traci pracę wskutek wypadku, w którym ginie siedem osób. Tragiczne wydarzenie okazuje się jednak jedynie pretekstem dla przełożonych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Fińskiej na Józefińskiej za kawę się nie płaci

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 13:34
Ten nietypowy lokalik po sklepie meblowym na Starym Podgórzu w Krakowie odkrywa Wojciech Markiewicz w reportażu "Kawa za jeden uśmiech…”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędnicy kwestionują legalność przeprawy zbudowanej po ulewach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 14:26
Sześć zerwanych mostów, zalane trzy szkoły, dwa boiska, tartak i piekarnia. Szkody po trwającej niespełna godzinę sierpniowej burzy w Małopolsce sięgnęły 20 mln.
rozwiń zwiń