Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:00
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.
Audio
  • Reportaż "Jak trąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu "Jak trąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracęFoto: Glow Images/East News

Wokół łuszczycy narosło wiele mitów. Do dziś pokutuje przekonanie, że można się nią zarazić i jest świadectwem zaniedbań w higienie osobistej. - Łuszczycą nie można się zarazić. Mam wrażenie, że dla większości osób wszystko, co jest na skórze i jest czerwone budzi lęk i obawę - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog, kierownik kliniki dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Wielu z naszych chorych zostało bardzo źle potraktowanych na basenie, u kosmetyczki, fryzjera, czy w jakimkolwiek innym miejscu i zamknęło się w sobie. Skoro tak się dzieje, to społeczeństwo nie widzi tej choroby, nie ma z nią kontaktu i jej nie zna, a następnie się jej boi - wyjaśnia Małgorzata Kułakowska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę "Psoriasis".
Goście radiowej Jedynki zgodnie twierdzą, że nie należy zasłaniać zmian skórnych, a pokazywać je i nie wstydzić się choroby. - Tym większa będzie tolerancja, im więcej osób będzie odsuwało rękawy i będzie pokazywało zmiany. Niewątpliwie tym pierwszym jest najtrudniej, ale namawiam do zebrania w sobie odwagi i energii, by to uczynić - podkreśla prof. Lidia Rudnicka.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Na łuszczycę można zachorować w każdym wieku. Atakuje nie tylko skórę, ale i stawy. Chorzy maskują chorobę ubraniami, nawet w lato zakładają bluzy z długimi rękawami i długie spodnie. Mimo wielu akcji mówiących o tej chorobie, mało kto wie, że nie jest zaraźliwa.

Jedno jest natomiast pewne - łuszczyca budzi w społeczeństwie obrzydzenie. Nie potrafimy być tak empatyczni w tej sprawie jak np. Szwedzi. Tam chorzy bez obaw chodzą na basen i na plażę. A u nas?

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Jak żyje się ludziom z łuszczycą i z jakimi problemami muszą się zmagać? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Jak trąd" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej oraz dyskusji, która odbyła się w Magazynie Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia".

Rozmawiał Jerzy Zawartka.

(sm, pg)

Czytaj także

O nas z nami czy bez nas? Partycypacja społeczna po polsku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 03:00
Konsultacje społeczne i partycypacja społeczna przestają być abstrakcją, a stają się stałym elementem polskiej rzeczywistości. Czy obywatele mają coraz większe prawo do decydowania o nowych inwestycjach? Jak to działa w naszym kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawny wcale nie musi mieć stacjonarnej pracy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:12
Pan Krzysztof, były policjant, ma 32 lata i od ponad roku jest krakowskim taksówkarzem. Kocha tę pracę, kontakt z ludźmi.
rozwiń zwiń