Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Audio
  • Reportaż Alicji Grembowicz pt. "Poznaj Pokochaj Pomóż" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu Alicji Grembowicz pt. "Poznaj Pokochaj Pomóż" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Członkowie Klubu Ptaków Polskich
Członkowie Klubu Ptaków PolskichFoto: materiały prasowe

- Ptaki są elementem ekosystemu, w który człowiek coraz silniej oddziałuje. W zasadzie cały ekosystem ziemski jest obecnie systemem homo sapiens, a cała reszta jest na marginesie - mówi fizyk Marcin Popkiewicz. Jak dodaje, dziko żyjące zwierzęta mają coraz trudniej, bo zajmujemy coraz więcej miejsca na planecie pod uprawy, fragmentujemy ekosystem siecią dróg, więc zwierzęta odczuwają z tego powodu coraz większą presję.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jak podkreśla prowadzący program, żyjemy w czasach, gdy ochrony wymaga każda sikorka i wszyscy jej kuzyni. Strata ptaka w niektórych przypadkach może przesądzić o istnieniu wybranego gatunku na danym obszarze lub na całym świecie. - Populacje niektórych gatunków skurczyły się do dosłownie kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk. W tym momencie strata jednego osobnika powoduje, że jest to kilkadziesiąt procent całej populacji - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.

W czerwcu nad Biebrzą już po raz trzeci spotkali się członkowie Klubu Ptaków Polskich, by obserwować swoich ulubieńców, uczyć się i rozmawiać o sposobach ochrony zagrożonych i ginących gatunków ptaków.
Co się dzieje obecnie z wróblami w Polsce? Czy w innych krajach dba się o ptaki bardziej niż w Polsce? Posłuchaj reportażu Alicji Grembowicz pt. "Poznaj Pokochaj Pomóż" i dyskusji, która odbyła się po nim.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

(sm/ag)

Czytaj także

Park pod patronatem radiowej Jedynki - konsultacje społeczne jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 18:59
Walka o przestrzeń kontra miejska zieleń - Jacek Bożek z Klubu Gaja uważa, że samorządy stawiane są w tej kwestii w bardzo trudnej sytuacji. - Dlatego wciąganie obywateli do rozmowy jest właściwą drogą, także dla rozbijania konfliktów - mówił w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uparty jak osioł, czyli czego możemy nauczyć się od zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:40
Wierne, empatyczne, mądre, w przeciwieństwie do ludzi nie wiedzą, co to obłuda i interesowność - takie zdanie o zwierzakach ma większość z nas. Czy słusznie? O zachowaniach zwierząt dzikich i udomowionych rozmawialiśmy w audycji "Lato z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie zwierzę na łańcuchu? Katarzyna Boni: coś jest nie tak

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 17:50
Móc ustrzelić lwa, zrobić zdjęcie z małpką, zjeść zupę z płetwy rekina - choć ich połowy są nielegalne lub zobaczyć jak tygrysy rozszarpują krowę. Między innymi takie "turystyczne atrakcje" znajdują tysiące chętnych, by z nich skorzystać i jeszcze za to zapłacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrońmy każdy gatunek zwierząt. Bo liczy się bioróżnorodność

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 09:42
Z raportu organizacji WWF wynika, że już wkrótce może zniknąć z powierzchni Ziemi, co ósmy gatunek ptaków, co czwarty ssaków i aż co trzeci płazów. Dlaczego tak ważne jest ich ratowanie?
rozwiń zwiń