Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:25
Bitego dziecka nie boli tylko w miejscu uderzenia. Boli je serce. Wychowawczy klaps czy bicie pasem uczy, ale tylko złych rzeczy.
Audio
  • Reportaż "Boli cały człowiek" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu "Boli cały człowiek" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?
Foto: Glow Images/East News

Prof. Ewa Jarosz, pedagog społeczny z Uniwersytetu Śląskiego przyznaje, że bicie dzieci nie wyklucza tego, że ich rodzice je kochają. Jak dodaje, dorośli bijąc, naruszają pewną integralność psychiczną dzieci i powodują, że czują się one źle i zaniża się ich samoocena.
- Dziecko, tak jak snu czy pokarmu, potrzebuje również bycia kochanym. I kocha to, co ma na podorędziu, bo rodziców się nie wybiera - dodaje dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP Uniwersytetu Warszawskiego.
Goście Jedynki zgadzają się, że dzieci bite najczęściej jako dorośli biją również własne dzieci. - Literatura mówi o generacyjnym kole przemocy, czyli o tym, że bici biją częściej - tłumaczy prof. Jarosz. Z czego to wynika? Posłuchaj całej audycji.

***

Prowadził: Jerzy Zawartka
Goście: prof. Ewa Jarosz, pedagog społeczny z Uniwersytetu Śląskiego, dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP Uniwersytetu Warszawskiego
Reportaż "Boli cały człowiek": autor Magda Skawińska
Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"
Data emisji: 6.11.2014
Godzina emisji: 21.12
(sm, pg)

Czytaj także

Jak nie kopać pod sobą dołków i być szczęśliwym?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:50
- Problemy emocjonalne motywują do tego, by szukać ich rozwiązania. Osoby, które medytują i przeszły trening uważności są szczęśliwsze, co potwierdzają również badania - mówi dr Paweł Holas, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta choroba męczy całą rodzinę. Bóle brzucha, od których zaczyna się dramat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 00:31
- W przypadku wszystkich chorób przewlekłych, nie tylko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, szczególnie jak zachoruje dziecko, to choruje z nim cała rodzina - mówi Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniami Jelita J-Elita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys małżeński. Jak uratować rodzinę przed rozpadem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 08:00
Coraz więcej osób boryka się z problemami małżeńskimi i nie zawsze wie, gdzie może szukać pomocy. - Mediacja daje szansę, by porozmawiać o swoich problemach i usprawnić komunikację - mówi Małgorzata Mendelska-Stec z Polskiego Centrum Mediacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń