Leśnik, który czuje się dobrze w wilczym kręgu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 11:00
Zenon Wojtas zajmuje się monitoringiem wilków i ich ochroną w Beskidzie Niskim. Przez wiele lat pracy bardzo przywiązał się do tych zwierząt, twierdzi wręcz, że nawiązał z nimi nić porozumienia.
Audio
  • "Wilczy krąg" - reportaż Olgi Mickiewicz (Jedynka)
Zenon Wojtas przez wiele lat pracy jako strażnik leśny dobrze poznał naturę wilków
Zenon Wojtas przez wiele lat pracy jako strażnik leśny dobrze poznał naturę wilkówFoto: Zenon Wojtas

- Miałem kiedyś taką sytuację, że jeden z wilków upodobał sobie miejsce, w którym często przesiadywałem. Była to stara samotna sosna. Kiedy ja przychodziłem, on leniwie wstawał i odchodził powoli, wtedy ja siadałem już na zagrzane miejsce i na odwrót - mówi Zenon Wojtas, bohater reportażu "W wilczym kręgu". Strażnik leśny wspomina także, jak kiedyś podczas obserwacji zasnął. Kiedy się obudził - wilki krążyły wokół niego, nie robiąc mu żadnej krzywdy.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Tymczasem obszar Beskidu Niskiego przez stulecia był nazywany Wilczymi Górami. To właśnie te zwierzęta uznawane były za władców tego terenu. Dziś jednak wilków w Polsce zostało już bardzo niewiele - przetrwały tylko te, które nauczyły się unikać ludzi. Ale czy mieszkańcy okolicznych wsi wiedzą o tym? Co myślą o wilkach, czy boją się ich?

***

Tytuł reportażu: "Wilczy krąg"

Autor reportażu: Olga Mickiewicz

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 21.14

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuchnia, która zbliża ludzi. Szczypta egzotyki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 23:00
Awokado, pomidory, makaron sojowy, bakłażan... Kisz Misz pozwala poznać mniej znane smaki z Rwandy, Afganistanu i Kirgistanu. W ramach projektu spółdzielni socjalnej Terra, kobiety mające w Polsce status uchodźcy gotują dania ze swoich krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chory pomaga chorym. Niezwykły ksiądz Jan z Pucka

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 20:00
- Staram się być bardzo otwarty i lubię prowokować, bo uważam, że prowokacja ma ważne zadanie, nie tylko intelektualne - mówi ksiądz Jan Kaczkowski z Pucka. Jak dodaje, pokazuje ona m.in., że ksiądz nie musi być smutny i zawsze dramatycznie poważny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko - afrykańska historia miłosna

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 09:30
Ale i Andy Camara poznali się w Gwinei, gdzie Ale uczyła się afrykańskich tańców. Zdecydowali o ślubie, mimo że rodzina Ale nigdy nie widziała jej narzeczonego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajakiem przez Syberię

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 14:42
Kasia Kosarzycka, Darek Dudzik i Piotr Rożek na co dzień prowadzą zwykłe życie - pracują i studiują. Na początku roku wygrali jednak IV edycję memoriału Piotra Morawskiego projektem „Syberiada 2014. Z prądem Leny”.
rozwiń zwiń