Dzieci z szarej strefy życia. Wcześniaki - prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 05:07
- Szok po jej urodzeniu był olbrzymi - mówi Iwona Hotel, mama wcześniaka. Natalia urodziła się w 28 tygodniu ciąży i miała 730 gramów. Dziecko było zaplanowane, oczekiwane i chciane. Dziś dziewczynka jest zdrowa i dobrze się rozwija.
Audio
  • Reportaż "Wcześniakiem jest się przez całe życie" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu "Wcześniakiem jest się przez całe życie" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się za wcześnie
Każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się za wcześnieFoto: Glow Images/East News

- Historii odwrócić się nie da i każdy z nas ma takie, a nie inne początki. My, lekarze nie chcielibyśmy, by było tak, że wcześniakiem jest się całe życie, bo wiemy, że te dzieci do 2. roku życia nadrabiają wiele zaległości w stosunku do dzieci urodzonych o czasie - mówi prof. Maria Borszewska-Kornacka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak dodaje lekarz, niestety, nie zawsze życie wcześniaka przebiega szczęśliwie i zdrowo.
Profesor wyjaśnia, że wcześniactwo to bardzo rozległy termin i niejednorodna grupa dzieci. Te urodzone w 36-37 tygodniu ciąży mają niewielkie cechy wcześniactwa i bardziej przypominają noworodki urodzone w terminie. - O dzieciach urodzonych w 22-23 tygodniu ciąży mówimy, że jest to szara strefa życia. Jest je trudno uratować, wiele z nich nie przeżywa - opowiada prof. Borszewska-Kornacka.
Czy dawniej wcześniactwo było tematem tabu? Dlaczego? Posłuchaj reportażu i dyskusji, która odbyła się po nim.
***********

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Reportaż "Wcześniakiem jest się przez całe życie": autor Magda Skawińska
Goście: prof. Maria Borszewska-Kornacka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Ewa Michalska z Fundacji Serce Dziecka, matka wcześniaka, który przyszedł na świat z wadą serca, Iwona Hotel, mama wcześniaka, 10-letniej Natalii
Data emisji: 20.11.2014
Godzina emisji
: 21.10
(sm/ag)

Czytaj także

Kryzys małżeński. Jak uratować rodzinę przed rozpadem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 08:00
Coraz więcej osób boryka się z problemami małżeńskimi i nie zawsze wie, gdzie może szukać pomocy. - Mediacja daje szansę, by porozmawiać o swoich problemach i usprawnić komunikację - mówi Małgorzata Mendelska-Stec z Polskiego Centrum Mediacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:25
Bitego dziecka nie boli tylko w miejscu uderzenia. Boli je serce. Wychowawczy klaps czy bicie pasem uczy, ale tylko złych rzeczy.
rozwiń zwiń