X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozstrzelany zegarek. Tajemnica ofiary terroru

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 11:55
W masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym odnaleziono złoty kieszonkowy zegarek. Kim był właściciel?
Audio
  • Reportaż Agnieszki Czarkowskiej "Rozstrzelany zegarek"
Zegarek kieszonkowy znaleziony w jamie grobowej w Białymstoku połączył potomków kilku wybitnych mieszkańców przedwojennego miasta
Zegarek kieszonkowy znaleziony w jamie grobowej w Białymstoku połączył potomków kilku wybitnych mieszkańców przedwojennego miastaFoto: Isabelle Grosjean ZA/Wikimedia/lic. CC 1.2

IPN prowadzi przy Areszcie Śledczym w Białymstoku poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, ale okazuje się, że badacze odkrywają tam również szczątki więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Przy jednej z ofiar znaleziono złoty zegarek.

Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933". Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym?

Znalezienie odpowiedzi nie jest proste, szczególnie że - jak podkreślają badacze - w czasie wojny i po niej cenne przedmioty traktowane były jak waluta. Liczbę znaków zapytania potęguje osoba jednego z prokuratorów prowadzących badania w Białymstoku. Jego dziadek nazywał się Feliks Filipowicz...

Rozwikłania zagadki zegarka podjęła się Agnieszka Czarkowska. Jej reportaż "Rozstrzelany zegarek" zdobył Grand Prix KRRiT 2014 w dziedzinie reportażu radiowego, nagrodę w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku 2015 - Historia Regionalna oraz nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2015.

***

Tytuł reportażu: "Rozstrzelany zegarek"

Autor reportażu: Agnieszka Czarkowska

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 01.13

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białystok: ekshumacje na terenie aresztu. Kolejne ofiary

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 09:29
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kolejny etap prac ekshumacyjnych w areszcie śledczym. Odnaleziono szczątki następnych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: Rosjanie jeśli wiedzą o 17 września, to odrzucają ten fakt

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 08:14
- Rosjanie nie przyjmują do wiadomości, że w 1939 roku ich żołnierze defilowali ramię w ramię z hitlerowcami - mówi w radiowej Jedynce szef IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń