Sąsiad - największy skarb i najgorszy wróg

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 04:31
Problemy z sąsiadami mogą przybrać różny charakter. Sprzeciw jednej osoby może uniemożliwić remont i doprowadzić do tego, że np. zimą nie ma w budynku ogrzewania.
Audio
  • Reportaż "Pukajcie" Jana Tarki (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Pukajcie" Jana Tarki (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Sąsiad może się okazać największym przyjacielem, ale również wrogiem
Sąsiad może się okazać największym przyjacielem, ale również wrogiemFoto: Glow Images/ East News

Kłopoty z sąsiadami to nie tylko temat żartów, ale przede wszystkim brutalna polska rzeczywistość. W jednej z warszawskich kamienic lokatorka nie chce wpuścić ekipy hydraulików, którzy mieli zmienić instalację grzewczą. Sąsiedzi załamują ręce, a zarządca budynku wraz z policją nie mogą pomóc. Po czyjej stronie jest prawo?
Krystyna Krzekotowska, prawniczka z Uczelni Łazarskiego podkreśla, że w sytuacji, gdy mamy kłopotliwego sąsiada, który nie chce wpuścić do lokalu np. hydraulików, prawo nie jest bezradne. Można rozwiązać taką sprawę na dwa sposoby: drogą cywilną oraz ugodową. - Czasami problemem jest brak zaufania. Trzeba spróbować znaleźć nić porozumienia - przekonuje specjalistka prawa lokalowego.
Mecenas Jerzy Krzekotowski dodaje, że to, w jakiej sytuacji lokator musi wpuścić do mieszkania dane osoby jest określone w przepisach. - To nie jest pobożne życzenie, tylko obowiązek, a w razie jego nie spełnienia są nakładane na lokatora lub właściciela sankcje - wyjaśnia prawnik.
***
Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"
Prowadził: Jerzy Zawartka
Goście: Krystyna Krzekotowska, Uczelnia Łazarskiego, prawniczka i mecenas Jerzy Krzekotowski, ekspert prawa lokalowego, słuchacze Jedynki
Data emisji: 27.11.2014
Godzina emisji: 21.14
(sm, pg)

Czytaj także

Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:25
Bitego dziecka nie boli tylko w miejscu uderzenia. Boli je serce. Wychowawczy klaps czy bicie pasem uczy, ale tylko złych rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lenistwo, roztargnienie, stres. Dlaczego czytamy coraz mniej książek?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 13:33
Z badań wynika, że Polacy nie czytają książek. W 2012 r. 60 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej lektury. Nie czytają dorośli i nie czytają ich dzieci. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci z szarej strefy życia. Wcześniaki - prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 05:07
- Szok po jej urodzeniu był olbrzymi - mówi Iwona Hotel, mama wcześniaka. Natalia urodziła się w 28 tygodniu ciąży i miała 730 gramów. Dziecko było zaplanowane, oczekiwane i chciane. Dziś dziewczynka jest zdrowa i dobrze się rozwija.
rozwiń zwiń