Bardzo chcą żyć, choć nie mogą złapać tchu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 02:00
- Mamy świadomość, że pacjenci ze schorzeniami, które uniemożliwiają prawidłowe oddychanie, zostaną w specjalnym ośrodku do końca swoich dni - mówi Beata Leszczyńska.
Audio
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Każdy chce żyć” (Magazynu Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Dyskusja po reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Każdy chce żyć” (Magazynu Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Bardzo chcą żyć, choć nie mogą złapać tchu
Foto: Glow Images/East News

Istnieje grupa schorzeń, w których - z powodów neurologicznych bądź organicznych - pacjenci nie mogą samodzielnie w pełni wydolnie oddychać. Niektórzy nie mogą żyć bez respiratora, co w razie awarii maszyny potęguje ich lęk przed śmiercią. Tacy pacjenci, według lekarzy, powinni możliwie jak najkrócej przebywać w szpitalu. Właściwym dla nich miejscem są ośrodki opieki długoterminowej. Jednym z większym problemów jest finansowanie tego typu placówek.
- Pacjenci z chorobami obwodowego układu nerwowego są do końca życia przytomni i świadomi swej choroby. Żyją w lęku, że jeśli zepsuje się respirator albo będzie jakakolwiek awaria, to oni umrą - opowiada dr Krzysztof Nadgrodkiewicz, ordynator oddziału neurologicznego szpitala w Radomiu. Niektórzy, mimo choroby, przy zapewnionej im niezbędnej opiece, są w stanie nawet pracować. Każdy chce żyć.
***
Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Reportaż "Każdy chce żyć”: autor Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Goście: Beata Leszczyńska (Prezes Zarządu MEDI-system) i dr Krzysztof Nadgrodkiewicz, ordynator oddziału neurologicznego szpitala w Radomiu
Data emisji: 11.12.2014
Godzina emisji: 21.14
(sm/asz)

Czytaj także

Ta choroba męczy całą rodzinę. Bóle brzucha, od których zaczyna się dramat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 00:31
- W przypadku wszystkich chorób przewlekłych, nie tylko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, szczególnie jak zachoruje dziecko, to choruje z nim cała rodzina - mówi Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniami Jelita J-Elita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:00
Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paraliżujący lęk przed wirusem HIV. Jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 05:20
"Zawsze jest lęk, że ktoś mnie rozpozna", "Muszę kłamać", "Jest strach", "Nie jestem do końca szczera" - osoby zakażone HIV boją się odtrącenia.
rozwiń zwiń