Biją i poniżają nie tylko przez słoną zupę. Domowi kaci

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 05:48
"Może pić, bić, byleby był. To jest ojciec mojego dziecka i mój mąż" - twierdzą kobiety, które nie potrafią wyjść z kręgu przemocy. Nie rozumieją, że bicie uczy, ale tylko złych rzeczy.
Audio
  • Przemoc w rodzinie - debata z udziałem ekspertów i słuchaczy (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko "Spowiedź sprawcy przemocy" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Krąg przemocy można przerwać, można wyjść z uzależnienia i przestać ranić najbliższych
Krąg przemocy można przerwać, można wyjść z uzależnienia i przestać ranić najbliższychFoto: Depositphotos

"Biłem, kopałem, traktowałem ją jak psa" - mówi o swojej żonie bohater reportażu Hanny Wilczyńskiej-Toczko. Prezeska Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska wyjaśnia, że powody, dla których ofiary przemocy nie odchodzą od sprawców, są różnej natury: ekonomicznej, psychologicznej. - Separuje się kobietę, mówi się, że jest nic nie warta, a ona zaczyna w to wierzyć i myśleć, że jest winna temu, co się dzieje - opowiada Joanna Piotrowska.
Goście Jedynki zwracają uwagę na fakt, że w Polsce panuje głębokie przekonanie, że jak mężczyzna jest zazdrosny, to kocha. Uczucia te jednak zamiast czułością, często objawiają się ranami i poniżaniem. - Znacznie mniejsze możliwości kontrolowania swoich zachowań mają osoby, które mają problemy z alkoholem - podkreśla dr Bohdan Woronowicz, psychiatra i specjalista terapii uzależnień.

Przykład Jerzego - bohatera reportażu "Spowiedź sprawcy przemocy" pokazuje, że często w życiu dorosłym powielamy zachowania, jakie obserwowaliśmy w dzieciństwie. Udowadnia też, że krąg przemocy można przerwać, można wyjść z uzależnienia i przestać ranić najbliższych.

Audycja powstała w ramach kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy".

***
Tytuł audycji : Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"
Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: Joanna Piotrowska (prezeska Fundacji Feminoteka), dr Bohdan Woronowicz (psychiatra, specjalista terapii uzależnień)

Tytuł reportażu: "Spowiedź sprawcy przemocy"
Autor reportażu: Hanna Wilczyńska-Toczko
Data emisji: 18.12.2014
Godzina emisji: 21.14
(sm, pg)

Komentarze1
aby dodać komentarz
DD_a2014-12-19 08:28 Zgłoś
Biedne? Panie Doktorze...dzieci DDA mają przerąbane, żeby nie powiedzieć gorzej! Mam ponad 30 lat a dalej sobie nie radzę w życiu i rozumiem że temat dyskusji dotyczył kobiet które bił pijany facet ale one też miały przerąbane i to nie tylko dlatego, że wierzą, że będzie lepiej, że nie mają kasy to pozostają przy pijakach, tylko dlatego, że nie umieją sobie poradzić w takich sytuacjach, są za słabe na podjęcie takiej decyzji. Dzisiaj kobiety o wiele bardziej są zaradne w życiu i nie mają problemów z wykopaniem tyrana z domu! Mam żal, ogromny żal za to co mnie spotkało, przez rok chodziłem na terapię ale nadal siedzę w dołku i nie wiem czy jeszcze będę normalnie funkcjonował w społeczeństwie. Pozdrawiam

Czytaj także

Gdy biją rodzice, najbardziej boli serce. Jakie skazy zostawia przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:25
Bitego dziecka nie boli tylko w miejscu uderzenia. Boli je serce. Wychowawczy klaps czy bicie pasem uczy, ale tylko złych rzeczy.
rozwiń zwiń