"Mój Auschwitz". Opowieść konserwatorki butów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:14
- Jeżdżenie do Auschwitz dodaje mi sił. Kiedy doświadczam spotkania z czymś tak mocnym, to problemy, które mam wydają mi się małe - mówi Agnieszka Kłos, bohaterka reportażu Magdy Skawińskiej.
Audio
  • "Mój Auschwitz" - reportaż Magdy Skawińskiej (Jedynka)
Buty były najważniejsze w obozie, jeżeli się nie miało buta, to następowała szybka śmierć - mówiła w reportażu Mój Auschwitz Magda Skawińska (na zdjęciu buty więźniów obozu w Auschwitz)
"Buty były najważniejsze w obozie, jeżeli się nie miało buta, to następowała szybka śmierć" - mówiła w reportażu "Mój Auschwitz" Magda Skawińska (na zdjęciu buty więźniów obozu w Auschwitz)Foto: PAP/Owen Humphreys

Pisarka Agnieszka Kłos zajmuje się tematem kobiecej orkiestry, która funkcjonowała w obozie, ale też pracuje przy renowacji eksponatów - np. butów. - Buty w Auschwitz śmierdzą. Mają zapach starości, kurzu, resztek dawnego życia. Czasami są to buty, które mają tylko podeszwę. Cała umiejętność właściciela takiej podeszwy polegała na tym, żeby udawać, że ma się buta w obozie. Każda selekcja zaczynała się od nóg - opowiada bohaterka reportażu "Mój Auschwitz".
27 stycznia mija kolejna rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Agnieszka Kłos od kilku lat uczestniczy w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie. Muzeum stara się odwiedzać o różnych porach roku. - Do obozu przyjeżdżam w styczniu zobaczyć skuty lotem pejzaż Birkenau. Wcześniej zawsze byłam w listopadzie, bo współorganizowałam warsztaty polsko-niemieckie, na które przyjeżdżały Niemki i Polki, często wnuczki więźniów, ale też oprawców. Lubie oglądać obóz wiosną. Z kolei latem jest moment kiedy można pracować w archiwum - mówi bohaterka reportażu.
Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
***
Tytuł reportażu: "Mój Auschwitz"
Autorka reportażu: Magdalena Skawińska
Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji: 21.18

bch, pg

Czytaj także

Miłość, która leczy

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 14:53
Gabi i Uve są małżeństwem od kilku lat. On, Niemiec jest wnukiem SS-mana, zbrodniarza i fanatycznego nazisty. Dziadek Gabrieli zginął w Auschwitz...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody w Auschwitz. "Tej zbrodni nie można zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:55
100 byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożyli wieniec z biało-czerwonych goździków pod Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Był to pierwszy akcent obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Joachim Gauck: nie ma niemieckiej tożsamości bez Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 12:11
Niemiecki Bundestag upamiętnił ofiary narodowego socjalizmu. W przemówieniu prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział, że utrzymanie pamięci o Holokauście jest zadaniem wszystkich Niemców, a niemiecka tożsamość nie istnieje bez Auschwitz.
rozwiń zwiń