Zofia Posmysz: Bóg był tutaj, w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 04:23
- Pamiętam te sceny, jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje Cyklon B do komina. Ludzie pytają, gdzie był wtedy Bóg, a on był tutaj - mówi Zofia Posmysz.
Audio
  • "Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" - reportaż Wojciecha Markiewicza. (PR, 28.07.2015)
Auschwitz był największym z nazistowskich, niemieckich obozów śmierci
Auschwitz był największym z nazistowskich, niemieckich obozów śmierciFoto: Panthermedia

Zofia Posmysz to więźniarka Oświęcimia, pisarka, reporterka, autorka słuchowisk i jedna z ciekawszych postaci 90-letniej historii Polskiego Radia. Scenariusz najbardziej znanego jej słuchowiska sfilmowanego przez Andrzeja Munka, odwołuje się do prawdziwych wydarzeń z jednej z reporterskich podróży autorki.

- To było spotkanie w Paryżu. Tam usłyszałam ten głos i przeraziłam się, bo był tak łudząco podobny do Annelise Franz (nadzorczyni komanda w Auschwitz), taki ostry, wysoki, piskliwy - opowiada była więźniarka. Jak dodaje, bała się obejrzeć. Później zaczęła się zastanawiać, czy miałaby dość odwagi, by wskazać byłą SS-mankę policjantowi.

Zofia Posmysz opowiadała o swojej drodze zawodowej, losach słuchowiska "Pasażerka z kabiny 45" oraz tym, że w przeżyciu Oświęcimia pomogło jej doszukiwanie się iskry dobra w ludziach "po drugiej stronie" - obozowych oprawcach.

***

Tytuł audycji: Reportaż w radiowej Jedynce

Tytuł reportażu: "Zofia Posmysz. Nie ma takich słów"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 28.07.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/asz

Czytaj także

Zofia Posmysz: na pomysł "Pasażerki" wpadłam w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 17:44
– Usłyszałam wysoki nieprzyjemny głos i po prostu zmartwiałam, bo był to głos łudząco podobny do mojej szefowej esesmanki z Auschwitz-Birkenau - w "Notatniku Dwójki" Zofia Posmysz wspominała dzieje swojego słynnego radiowego reportażu "Pasażerka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój Auschwitz". Opowieść konserwatorki butów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:14
- Jeżdżenie do Auschwitz dodaje mi sił. Kiedy doświadczam spotkania z czymś tak mocnym, to problemy, które mam wydają mi się małe - mówi Agnieszka Kłos, bohaterka reportażu Magdy Skawińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brawurowa ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 17:28
Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu. Czterech więźniów w mundurach SS wyjechało poza obóz... samochodem.
rozwiń zwiń