"Misja" - Magda Skawińska

Janina Jankowska to ważna postać nie tylko dla reportażu radiowego. W czasie PRL działała ona w opozycji demokratycznej. Była internowana i więziona. Zawsze miała własne zdanie.
Janina Jankowska, wybitna polska reportażystka
Janina Jankowska, wybitna polska reportażystkaFoto: screen YouTube
O Audycji
Opis

Janina Jankowska to ważna postać nie tylko dla reportażu radiowego. W czasie PRL-u działała w opozycji demokratycznej. Była internowana i więziona. Zawsze miała własne zdanie.

W 1980 roku Janina Jankowska bez zgody przełożonych pojechała dokumentować strajk w Stoczni Gdańskiej wykorzystując urlop z tytułu opieki nad dzieckiem. Mogła zostać dzięki nieformalnej zgodzie ówczesnej naczelnej Redakcji Reportaży Literackich Aliny Słapczyńskiej. Za reportaż "Polski Sierpień" uzyskała Prix Italia. Władze nie pozwoliły jej jednak na wyjazd i odbiór nagrody.

Po powrocie do Polskiego Radia była zastępcą dyrektora Pierwszego Programu Polskiego Radia, a także przez ponad pięć lat kierowała Studiem Reportażu i Dokumentu. Laureatka wielu nagród, w tym międzynarodowych. Oprócz Prix Italia dostała także Premios Ondas i została wyróżniona w konkursie Prix Europa za ideę Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Ciągle aktywna. Lubi swoją wiedzę przekazywać młodszemu pokoleniu.

Sylwetkę Janiny Jankowskiej przedstawia reportaż "Misja".

***

Tytuł reportażu: "Misja"

Autor reportażu: Magda Skawińska

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 21.16

pg/

Playlista
Tagi
Playlista