X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rzeka odchodzi i trwa" - Joanna Sikora

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 08:30
W wodach Biebrzy odbijają się historie, tradycje, obyczaje i wierzenia maleńkich wiosek. To rzeka, która łączy i dzieli.
Audio
  • Reportaż Joanny Sikory "Rzeka odchodzi i trwa" (Jedynka)
W dolinie Biebrzy znajduje się największy w Polsce obszar bagien  tzw. Bagna Biebrzańskie.  To największa w Polsce ostoja łosi.
W dolinie Biebrzy znajduje się największy w Polsce obszar bagien – tzw. Bagna Biebrzańskie. To największa w Polsce ostoja łosi. Foto: Pixabay.com/domena publiczna

Najstarsi mieszkańcy w opowieściach wracają do czasów wojny. Biebrza dawała wtedy schronienie i karmiła. Są też gawędy o sąsiadach zza drugiego brzegu, wiejskich weselach, flisakach, tkaniu płótna czy ludowych strachach.

Rzeka bardzo często była symboliczną granicą. Po jednej stronie mieszkali katolicy, po drugiej prawosławni. Znajdowało to również odzwierciedlenie w języku. W górnym i dolnym basenie mowa brzmi inaczej. Najlepszym przykładem są pieśni. To one przetrwały do dziś. Niosą w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Były śpiewane w najważniejszych momentach życia. Zarówno przy narodzinach jak i na pożegnanie. Głosy współgrały z dźwiękami natury. Bo to ona wyznaczała i wciąż wyznacza rytm życia. Tym rytmem żyją nie tylko najstarsi mieszkańcy doliny Biebrzy, ale i Marcin Lićwinko. Młody człowiek, który całą swoją energię poświęca na pielęgnowanie opowieści i dźwięków, które odchodzą w przeszłość.

Reportaż - praca stypendialna zrealizowana dzięki wygranej w konkursie im. Jacka Stwory - to polifoniczna opowieść o ludziach i dźwiękach Biebrzy. Został zrealizowany przez Andrzeja Brzoskę w unikalnej technice surround sound.

***

Tytuł reportażu: "Rzeka odchodzi i trwa"

Autor reportażu: Joanna Sikora

Data emisji: 13.12.2014

Godzina emisji: 21.17

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeki jak autostrady, ale nie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 11:48
W Europie Zachodniej ciągle wykorzystuje się rzeki do transportu. Kiedyś w Polsce również pływały barki po Odrze i Wiśle przewożąc towary. Obecnie żegluga transportowa w Polsce praktycznie nie istnieje.
rozwiń zwiń