Tam, gdzie Jan Brzechwa tarzał się w trawie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 21:30
W Oborach ucichł stukot maszyn do pisania. Nastąpił koniec 70-letniej historii Domu Pracy Twórczej, gdzie bywali najwięksi polscy pisarze.
Audio
  • Reportaż Julii Machnowskiej "Dom pisarzy" (Reportaż/Jedynka)
Pałac w Oborach
Pałac w OborachFoto: Wikipedia/CCA SA 3.0/Jarosław Manicki

Na początku mieszkali tam Oborscy, potem po koligacjach pałac objęli Potuliccy, którzy mieszkali w nim 150 lat. Podczas wojny Niemcy odebrali pałac w odwecie za udział rodziny w Powstaniu Warszawskim. W 1948 majątek szlachecki w Oborach został znacjonalizowany i przekształcony na Dom Pracy Twórczej.

Przez 70 lat przyjeżdżali tam wszyscy najważniejsi polscy pisarze, reżyserzy i ludzie nauki, którzy tworzyli niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Bywali tam Jerzy Andrzejewski, Antoni Słonimski, Kazimierz i Marian Brandysowie, Melchior Wańkowicz, Jan Brzechwa, Janusz Przymanowski, Miron Białoszewski, Artur Międzyrzecki, Julia Hartwig. Andrzej Wajda z Andrzejewskim pracowali nad "Popiołem i diamentem". Przyjechać do Obór to był prestiż.

Z Oborami wiąże się wiele ciekawych historii i anegdot, które opowiadają bohaterowie reportażu. Na przykład Jan Brzechwa tarzał się w trawie z poranna rosą i przekonywał, że to samo zdrowie. Jednak to już ostatnie chwile Obór, jakie pamiętają. Przedwojenni właściciele odzyskali swój majątek.

***

Tytuł reportażu: "Dom pisarzy"

Autor reportażu: Julia Machnowska

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 21.19

ag/asz

Czytaj także

Opłatek maltański. "Każdy człowiek zasługuje na szacunek"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 12:00
- Trzeba się pochylić nad każdym człowiekiem, każdy zasługuje na godność, na odpowiednie traktowanie, także ten, który zbłądził - mówią przedstawiciele Zakonu Maltańskiego organizującego spotkania wigilijne dla potrzebujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W szkole za granicą" - Agnieszka Czyżewska-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 11:25
Zespół Szkół im ks. Kwiatkowskiego w Bychawie jako jeden z pierwszych na Lubelszczyźnie zdecydował się na przyjmowanie do szkoły młodzieży z Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kmiecie z Budziwoja" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 10:41
Edward Bomba jest emerytowanym inżynierem. Pochodzi ze wsi Budziwój, która obecnie jest dzielnicą Rzeszowa.
rozwiń zwiń