X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tam, gdzie Jan Brzechwa tarzał się w trawie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 21:30
W Oborach ucichł stukot maszyn do pisania. Nastąpił koniec 70-letniej historii Domu Pracy Twórczej, gdzie bywali najwięksi polscy pisarze.
Audio
  • Reportaż Julii Machnowskiej "Dom pisarzy" (Reportaż/Jedynka)
Pałac w Oborach
Pałac w OborachFoto: Wikipedia/CCA SA 3.0/Jarosław Manicki

Na początku mieszkali tam Oborscy, potem po koligacjach pałac objęli Potuliccy, którzy mieszkali w nim 150 lat. Podczas wojny Niemcy odebrali pałac w odwecie za udział rodziny w Powstaniu Warszawskim. W 1948 majątek szlachecki w Oborach został znacjonalizowany i przekształcony na Dom Pracy Twórczej.

Przez 70 lat przyjeżdżali tam wszyscy najważniejsi polscy pisarze, reżyserzy i ludzie nauki, którzy tworzyli niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Bywali tam Jerzy Andrzejewski, Antoni Słonimski, Kazimierz i Marian Brandysowie, Melchior Wańkowicz, Jan Brzechwa, Janusz Przymanowski, Miron Białoszewski, Artur Międzyrzecki, Julia Hartwig. Andrzej Wajda z Andrzejewskim pracowali nad "Popiołem i diamentem". Przyjechać do Obór to był prestiż.

Z Oborami wiąże się wiele ciekawych historii i anegdot, które opowiadają bohaterowie reportażu. Na przykład Jan Brzechwa tarzał się w trawie z poranna rosą i przekonywał, że to samo zdrowie. Jednak to już ostatnie chwile Obór, jakie pamiętają. Przedwojenni właściciele odzyskali swój majątek.

***

Tytuł reportażu: "Dom pisarzy"

Autor reportażu: Julia Machnowska

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 21.19

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłatek maltański. "Każdy człowiek zasługuje na szacunek"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 12:00
- Trzeba się pochylić nad każdym człowiekiem, każdy zasługuje na godność, na odpowiednie traktowanie, także ten, który zbłądził - mówią przedstawiciele Zakonu Maltańskiego organizującego spotkania wigilijne dla potrzebujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W szkole za granicą" - Agnieszka Czyżewska-Jacquemet

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 11:25
Zespół Szkół im ks. Kwiatkowskiego w Bychawie jako jeden z pierwszych na Lubelszczyźnie zdecydował się na przyjmowanie do szkoły młodzieży z Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kmiecie z Budziwoja" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 10:41
Edward Bomba jest emerytowanym inżynierem. Pochodzi ze wsi Budziwój, która obecnie jest dzielnicą Rzeszowa.
rozwiń zwiń