"Pierwsza Dama Oceanów" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 08:04
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą żeglarką, która okrążyła świat. Przydomkiem Pierwsza Dama Oceanów ochrzciły ją media na całym świecie.
Audio
  • "Pierwsza Dama Oceanów" - Olga Mickiewicz (Jedynka/Reportaże)
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła Ziemię na jachcie SY Mazurek
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła Ziemię na jachcie SY MazurekFoto: PAP/Jan Morek

W tę najważniejszą dla siebie podróż wyruszyła w 1976 roku. Decyzja o wysłaniu jej w rejs tak długi (ponad dwuletni) i niebezpieczny (spotykała piratów, wylądowała w szpitalu, zaginął jej jacht, a na pokładzie elementem wyposażenia była między innymi dubeltówka i komplet nabojów) była wówczas sprawą niemalże polityczną. Chojnowska-Liskiewicz została "wytypowana" do tego zadania przez Związek Żeglarski. Sama wcale nie marzyła o samotnym żeglowaniu, ale wierzyła, że to jej obowiązek - zależało jej, żeby to właśnie Polka pierwsza opłynęła kulę ziemską.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pochodzi z rodziny, w której nie było żadnych morskich tradycji. Jej mama nigdy nie pracowała. Rodzicom nie podobało się, że ukochana córka będzie się obracać w towarzystwie marynarzy. Jednak pani kapitan zawsze umiała postawić na swoim. Jak mówi - zahartowały ją wojenne doświadczenia.

Dziś, mimo prawie osiemdziesiątki na karku, dalej żegluje - najczęściej z ukochanym mężem. W archiwach Polskiego Radia zachowały się relacje z lat 70. dotyczące jej samotnego rejsu. Ale co działo się z nią później?

***

Tytuł audycji: "Noc z reportażem"

Tytuł reportażu: "Pierwsza Dama Oceanów"

Autor reportażu: Olga Mickiewicz

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 00.12

tj/mg

Czytaj także

"Bóg, Honor, Ojczyzna i ja" – reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 10:30
Reportaż opowiada o wojennej historii radiostacji Łódź Podwodna i jej powojennym ciągu dalszym.
rozwiń zwiń