"Najfajniejsze karuzele fruwają do góry nogami"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:59
Bohaterką reportażu jest Klaudia Nowak, niewidoma studentka anglistyki. Ułomność nie przeszkadza jej np. w skakaniu ze spadochronem. - Jestem taka jak inni, tyle, że nie widzę - mówi o sobie.
Audio
  • Małgorzata Nabel-Dybaś "Ja, Mamusia i pies" (Reportaż w Jedynce)
Niewidoma Klaudia lubi ekstremalne przeżycia
Niewidoma Klaudia lubi ekstremalne przeżyciaFoto: pixabay

Klaudia ma ukochaną mamę Kasię, która jest od dzieciństwa oczami Klaudii, a od niedawna dziewczynie towarzyszy także labrador Miłek, pies przewodnik. Klaudia pragnie się usamodzielnić i - jak każda młoda dziewczyna - chce wyjść w świat już bez pomocy.

Widzi, bo potrafi sobie wszystko wyobrazić, nawet malutką komórkę macierzystą, dzięki, której być może kiedyś odzyska wzrok. Takie pionierskie operacje przeprowadzają lekarze z Częstochowy. Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych Klaudia ma szansę. Jest ciekawa, jak wygląda wszystko wokół, ale najbardziej chciałaby zobaczyć swoją mamusię.

Optymizm Klaudii, jej spokój i radość życia zarażają wszystkich wokół. Lubi wyzwania, dlatego pewnie skakała ze spadochronem. W wesołych miasteczkach lubi karuzele. Czuje świat wszystkimi zmysłami. Sama twierdzi, że nigdy nie czuła się inna, bo w gruncie rzeczy brak wzroku wcale jej nie wyróżnia.

***

Tytuł reportażu: "Ja, Mamusia i pies"

Autor reportażu: Małgorzata Nabel-Dybaś

Data emisji: 1.02.2016

Godzina emisji: 21.15

ag/pg

 

Czytaj także

Opieka nad niepełnosprawnymi. Pomoc potrzebna od teraz

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:00
- Najważniejszą chwilą, którą pamiętam, jest ta, kiedy pojawiła się niepełnosprawność. W tym momencie pomocy potrzebował nie mój syn, ale ja – wspomina ojciec niepełnosprawnego Kuby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawscy restauratorzy uczą się obsługiwać osoby niewidome. "Chcemy, by wszyscy mieli jak najlepiej"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 10:45
- Ogromnym błędem byłoby pozostawienie psa osoby niewidomej na zewnątrz. To tak jakbyśmy osobie na wózku kazali z niego zejść i zostawić za drzwiami - mówi Elżbieta Oleksiak, kierowniczka Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek bez barier”– reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:00
Mariusz Mączka maluje ustami. Jego obrazy można oglądać w słynnej Galerii Albertina w Wiedniu
rozwiń zwiń