August Emil Fieldorf "Nil" - poruszająca historia bohatera

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 09:22
"Nigdy nie myślał o sobie jako o bohaterze, jako o postaci historycznej"; "był człowiekiem skromnym, przełożeni zmuszali go do przyjęcia pewnych stanowisk"; "to był urodzony żołnierz" - tak o generale mówią bohaterowie reportażu "Bez wielkich słów".
Audio
- W prokuraturze powiadomiono mnie, że został pozbawiony praw publicznych i w związku z tym nie wydano zwłok rodzinie i nie ujawniono miejsca pochowania  wspominała córka generała Maria Fieldorf-Czarska
- W prokuraturze powiadomiono mnie, że został pozbawiony praw publicznych i w związku z tym nie wydano zwłok rodzinie i nie ujawniono miejsca pochowania – wspominała córka generała Maria Fieldorf-CzarskaFoto: PAP/Piotr Polak

24 lutego mija 63. rocznica śmierci generała Fieldorfa "Nila". Bojownik o niepodległość Polski, dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE został skazany na śmierć, a wyrok wykonano w Warszawie.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Jego zasługi dla kraju są ogromne, był bardzo cenionym dowódcą. A jaki był prywatnie? W reportażu usłyszeć można głosy jego bliskich, którzy przytaczają rodzinne historie i anegdoty. Są wspomnienia o domu, który "kipiał gościnnością i dobrym humorem". Jest opowieść żony o tym, jak psocił mały Emil, co opowiedziała jej mama generała. Ale są też poruszające wspomnienia ostatniego spotkania i opowieść córki, która do ostatniej chwili walczyła o uratowanie ojca przed wykonaniem wyroku.

Emil Fieldorf "Nil" w archiwach radiowych - posłuchaj>>>

***

Tytuł reportażu: "Bez wielkich słów"

Autor reportażu: Magda Skawińska

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 21.18

ei/ag

Czytaj także

Gen. August Emil Fieldorf "Nil". Wierny żołnierz Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 06:00
20 marca 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf, oficer WP, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 05:50
W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura rozbił obóz NKWD w Rembertowie, uwalniając ponad 500 więźniów.
rozwiń zwiń