"Prosta historia" – Ewelina Kosałka-Passia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 00:31
Opowieść o miłości, rodzinie i śląskiej tradycji. Pani Elżbieta jest ostatnią żyjącą Ślązaczką, której narzeczony postawił moja, na znak miłości i zbliżającego się ślubu.
Audio
  • Reportaż Eweliny Kosałki-Passii "Prosta historia"
Zwyczaj stawiania mojów sięga czasów antycznych.Tradycja związana jest z pradawnymi obchodami święta wiosny, które przypadały na marzec, później na maj. Ale już od XV wieku stawianie mojów kojarzone jest z zalotami (zdj. ilustr.)
Zwyczaj stawiania mojów sięga czasów antycznych.Tradycja związana jest z pradawnymi obchodami święta wiosny, które przypadały na marzec, później na maj. Ale już od XV wieku stawianie mojów kojarzone jest z zalotami (zdj. ilustr.)Foto: PAP/Jan Morek

Czym jest, a raczej był śląski, trzymetrowy moj? "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami.

Zwyczaj stawiania mojów sięga ponoć korzeniami czasów antycznych, kiedy Grecy, Etruskowie i Rzymianie stawiali drzewka na domach i budynkach gospodarskich, by chronić je przed złymi mocami.

***

Tytuł reportażu: "Prosta historia"

Autorzy: Ewelina Kosałka-Passia (Radio Katowice)

Data emisji: 4.03.2016

Godzina emisji: 15.28

asz

Czytaj także

„Nie trzeba słów ” – reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 12:44
Wylansowanie „Warszawskiego dorożkarza” i „Piosenki Stacha Matysiaka”. Za to jest szczególnie lubiany Olgierd Buczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gniazdo cioci Kasi" - reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 19:14
Katarzyna Kowalska kiedyś pracowała w policji, w wydziale spraw nieletnich. Wielokrotnie jako funkcjonariusz zabierała dzieci do placówek opiekuńczych.
rozwiń zwiń