Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy. Żołnierz. Romantyk. Ojciec

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:30
"Kochajcie swoją Ojczyznę, kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" to fragment jednego z ostatnich listów, jakie od rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała jego córka.
Audio
  • "Rotmistrz Pilecki" - Urszula Żółtowska - Tomaszewska
Córka Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz podczas uroczystego otwarcia wystawy Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948, organizowanej przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w 2015 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie
Córka Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz podczas uroczystego otwarcia wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948", organizowanej przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w 2015 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Zobacz także >>>
pilecki_663x364_.jpg
Serwis specjalny poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Przez kilkadziesiąt lat rotmistrz Witold Pilecki był nieobecny w polskiej historii. Zginął 68 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. Uznawany jest powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej. Był dobrowolnym więźniem obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.

O największych dokonaniach rotmistrza opowiadał Jacek Pawłowicz, autor książki o Pileckim i dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstanie w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wprowadził słuchaczy do celi, gdzie Witold Pilecki był więziony, a także poprowadził nas do miejsca, gdzie zginął rotmistrz. 

- Był romantykiem, często brał gitarę i grał. Był obdarzony wieloma talentami, pięknie rysował, rzeźbił, często nami się opiekował. Mamę często starał się zaskoczyć, żeby zrobić jej czy nam niespodziankę. Pomagał wszystkim, z prawa, z lewa, pomagał Polakom, Żydom. Był opiekuńczy w stosunku do każdego, kto tego potrzebował - wspomina syn rotmistrza Rotmistrz Pilecki. 

***

Tytuł reportażu: "Rotmistrz Pilecki"

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 25.05.2016

Godz. emisji: 22.34

gs/mc

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 10:31
Szeroka publiczność nigdy wcześniej nie miała do niego dostępu. Ujawniono spisany przez Witolda Pileckiego życiorys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie szlak trasą ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 11:19
Na małopolskim szlaku miałyby się znaleźć, m.in. Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka i Nowy Wiśnicz. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii.
rozwiń zwiń