X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy. Żołnierz. Romantyk. Ojciec

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:30
"Kochajcie swoją Ojczyznę, kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" to fragment jednego z ostatnich listów, jakie od rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała jego córka.
Audio
  • "Rotmistrz Pilecki" - Urszula Żółtowska - Tomaszewska
Córka Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz podczas uroczystego otwarcia wystawy Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948, organizowanej przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w 2015 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie
Córka Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz podczas uroczystego otwarcia wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948", organizowanej przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w 2015 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Zobacz także >>>
pilecki_663x364_.jpg
Serwis specjalny poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Przez kilkadziesiąt lat rotmistrz Witold Pilecki był nieobecny w polskiej historii. Zginął 68 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. Uznawany jest powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej. Był dobrowolnym więźniem obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.

O największych dokonaniach rotmistrza opowiadał Jacek Pawłowicz, autor książki o Pileckim i dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstanie w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wprowadził słuchaczy do celi, gdzie Witold Pilecki był więziony, a także poprowadził nas do miejsca, gdzie zginął rotmistrz. 

- Był romantykiem, często brał gitarę i grał. Był obdarzony wieloma talentami, pięknie rysował, rzeźbił, często nami się opiekował. Mamę często starał się zaskoczyć, żeby zrobić jej czy nam niespodziankę. Pomagał wszystkim, z prawa, z lewa, pomagał Polakom, Żydom. Był opiekuńczy w stosunku do każdego, kto tego potrzebował - wspomina syn rotmistrza Rotmistrz Pilecki. 

***

Tytuł reportażu: "Rotmistrz Pilecki"

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 25.05.2016

Godz. emisji: 22.34

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 06:00
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 10:31
Szeroka publiczność nigdy wcześniej nie miała do niego dostępu. Ujawniono spisany przez Witolda Pileckiego życiorys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie szlak trasą ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 11:19
Na małopolskim szlaku miałyby się znaleźć, m.in. Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka i Nowy Wiśnicz. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii.
rozwiń zwiń