"Jedyny taki" - Czesława Borowik

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 21:10
Krzysztof Bloch - warszawski mistrz od zegarów antycznych - interesuje się legendą Antoniego Norberta Patka, światowej sławy zegarmistrza sprzed ponad 150 lat.
Audio
  • "Jedyny taki" - Czesława Borowiecka (Jedynka/Reportaż)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

W tym celu udaje się do podlubelskich Piasek, gdzie Patek spędził dzieciństwo. Odwiedza miejscowe gimnazjum noszące jego imię, zdziwiony, że takowe jest. Opowiada młodzieży o swoim zauroczeniu postacią patrona szkoły, istocie zawodu zegarmistrza i genewskiej manufakturze Patka, pokazując zdjęcia unikatowych zegarków Patka, które miał w rękach, opowiada o patriotyzmie wyrytym na tych dziełach sztuki.

Patriotyzm polskiego "zegarmistrza świata" (jak go nazywa nasz bohater) to również udział w powstaniu listopadowym, za co otrzymał Virtuti Militari, a także wspieranie polskiej emigracji popowstaniowej. Reportaż z jednej strony przypomina postać legendy światowego zegarmistrzostwa polskiego pochodzenia - Antoniego Norberta Patka, z drugiej snuje nić refleksji o przemijaniu zegarów mechanicznych, wraz z którymi odchodzi epoka zegarmistrzów, o jakich słyszymy w reportażu. Ale… czy nie obroni się to, co jest w zegarmistrzostwie dziełem sztuki?

***

Tytuł reportażu: "Jedyny taki"

Autorka reportażu: Czesława Borowik

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 21.10

mg

Czytaj także

Moc starych smaków

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 15:44
W gminie Biała Podlaska, w miejscowości Perkowice istnieje Pracownia Kulinarna, która przypomina o tradycjach kulinarnych i nie tylko, bo tytułowy smak to również strój odświętny związany z tradycją regionu, ale i dom ze starego drewna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomniki, które mówią

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 11:46
Echa ludzkich losów zaklęte w trzech pomnikach: w Helenowie, Woli Gułowskiej i sercu rezerwatu Jata przypominają o następstwach, jakie dla polskiego wojska oznaczał w 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W rodzinnych stronach Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 15:35
Reportaż "Czy to On wśród nas" pozwala poczuć klimat Woli Okrzejskiej i okolic związanych z rodziną noblisty.
rozwiń zwiń