"Dla niewidomego dźwięk to bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 10:40
Remigiusz Pawlak stracił wzrok w wieku sześciu lat. Niewiele pamięta z okresu, kiedy widział i mógł opisywać świat z pomocą wszystkich zmysłów.
Audio
  • "Dźwięki i zapachy" - reportaż Alicji Grembowicz (Reportaż w Jedynce)
Remigiusz Pawlak  nie tęskni za czasem, kiedy widział. Bierze życie takim, jakie jest (zdjęcie ilustracyjne)
Remigiusz Pawlak nie tęskni za czasem, kiedy widział. Bierze życie takim, jakie jest (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com

Sklepy rozpoznaje po zapachu, wielkość budynków określa na podstawie fal dźwiękowych odbitych od murów. Wie, kiedy przechodzi obok drzewa, a kiedy obok krzewów. Kolory rozpoznaje po emitowanym przez nie cieple. Uczy innych niewidomych pokonywać strach przed wyjściem z domu i poruszaniem się w przestrzeni publicznej. I choć nie potrafi wyobrazić sobie np. horyzontu, to na pewno w lesie usłyszy tupot jeża.

***

Tytuł reportażu: "Dźwięki i zapachy"

Autorka reportażu: Alicja Grembowicz

Data emisji: 25.08.2016

Godzina emisji: 22.32

gs/tj

Czytaj także

"Trudne powroty" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 10:40
Ich dziadkowie mieszkali na terenach dawnej Rzeczpospolitej. W ZSRR byli postrzegani jako wrogowie ludu. Zabijani lub zsyłani na Syberię, do Kazachstanu, do Uzbekistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1920. Bitwa wcale nie warszawska?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 10:00
W reportażu Olgi Mickiewicz "Bitwa" obaliliśmy kilka mitów dotyczących walk z bolszewikami, które toczyły się w 1920 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Listy Brazylia-Polska" – Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 10:09
Reporterka w Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy odnajduje XIX-wieczne listy polskich emigrantów z Brazylii, które nigdy nie dotarły do adresatów.
rozwiń zwiń