"Opowieści szklanych płytek" - Joanna Sikora

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 11:45
Niektóre z tych fotografii przeleżały w szufladach 80 lat. Teraz prace łapskiego fotografa Władysława Piotrowskiego może obejrzeć każdy - w wirtualnym muzeum jego imienia.
Audio
  • Reportaż "Opowieści szklanych płytek" Joanny Sikory (Kulturalna Jedynka)
Władysław Piotrowski oraz dwaj kanceliści na wycieczce rowerowej (ok. 1930 rok)
Władysław Piotrowski oraz dwaj kanceliści na wycieczce rowerowej (ok. 1930 rok)Foto: www.wirtualnelapy.pl

Stronę stworzyli mieszkańcy Łap ze Stowarzyszenia "Kul-turysta". Ich przedsięwzięcie dostało nagrodę wojewody podlaskiego Inicjatywa Społeczna Roku 2012 w kategorii inicjatywy na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.

Władysław Piotrowski pozostawił po sobie jeden z największych w Polsce zbiorów negatywów na szkle. Ten pasjonat dokumentował Łapy i Kresy przez pół wieku. Niewątpliwie atrakcją są fotografie z chrztów, komunii, ślubów, a także setki zdjęć portretowych. Wśród fotografii jest też pokaźny zbiór zdjęć żołnierzy Armii Czerwonej.

Za zdjęciami kryje się też smutna historia fotografa....

Joanna Sikora wspólnie z Krzysztofem Kiziewiczem za fotokast do reportażu "Opowieści szklanych płytek" zdobyli wyróżnienie w kategorii: Historia Regionalna - I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku 2013 organizowanego Instytut Pamięci Narodowej.

***

Tytuł reportażu: "Opowieści szklanych płytek"

Autor reportażu: Joanna Sikora 

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 22.35

pg/bch

Czytaj także

"Mistrz" - reportaż Joanny Sikory

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 08:58
Mówią, że chodzą bez butów, nie stronią od alkoholu i siarczyście przeklinają... Gdyby tak było, wszyscy spacerowalibyśmy boso.
rozwiń zwiń