X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Diament wśród polskich kobiet" – reportaż Dorota Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:30
Bohaterką reportażu jest Elżbieta Zawacka, cichociemna i jedna z dwóch Polek w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady.
Audio
  • Reportaż "Diament wśród polskich kobiet" Doroty Bonieckiej-Górny (Kulturalna Jedynka)
Elżbieta Zawacka (1909  2009) - jedyna kobieta wśród cichociemnych. W czasie II wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK. Po wojnie pracowniczka naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Generał brygady Wojska Polskiego
Elżbieta Zawacka (1909 – 2009) - jedyna kobieta wśród cichociemnych. W czasie II wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK. Po wojnie pracowniczka naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Generał brygady Wojska PolskiegoFoto: Wojtek Szablewski/PAP

W Toruniu są trzy szkoły noszące imię Elżbiety Zawackiej. Jedna z nich to szkoła podstawowa nr 27., której uczniowie i rodzice włączyli się we współfinansowanie pomnika cichociemnej. A dyrektorka tej szkoły jako mała dziewczynka wielokrotnie rozmawiała z panią Elżbietą i nie przypuszczała, że kiedykolwiek będzie prowadziła szkołę jej imienia.

Natomiast działająca w Toruniu Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej organizuje warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży, między innymi właśnie o jedynej kobiecie cichociemnej.

***

Tytuł reportażu: "Diament wśród polskich kobiet"

Autor reportażu: Dorota Boniecka-Górny

Data emisji: 8.11.2016

Godzina emisji: 21.35

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Listy do "Zośki": chciałabym być taka jak wy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:32
- Bohaterowie "Kamieni na szaniec" są dla mnie jak bracia. Wychowują mnie, uczą, że nie wolno się załamywać. Też popełniali błędy, ale starali się je naprawiać - opowiada Weronika.
rozwiń zwiń